Jakie kołdry są najzdrowsze?
Jakie kołdry są najzdrowsze?

Na rynku dostępne są liczne kołdry z wypełnieniem naturalnym lub sztucznym. Często można mieć więc problem z wyborem najlepszego produktu. Wiele osób zastanawia się też, czy kołdra powinna być gruba i ciepła, czy może lekka i przewiewna. Przed dokonaniem zakupu warto więc poznać wady i zalety wszystkich rozwiązań, aby świadomie podjąć decyzję i wybrać produkt, który spełni nasze potrzeby.

 

Kołdry z wypełnieniem naturalnym - wady i zalety

Kiedy zastanawiamy się, jaką kołdrę kupić, zazwyczaj w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę wypełnienie. Rzeczywiście, jest to czynnik decydujący o trwałości, komforcie użytkowania i właściwościach termoizolacyjnych kołdry. Wiele osób z góry uznaje, że godne uwagi są wyłącznie wypełnienia naturalne. Okazuje się jednak, że prawda jest bardziej złożona. Zarówno wypełnienia naturalne, jak i syntetyczne, mają swoje wady i zalety. Warto je więc przeanalizować, zanim dokonamy zakupu.

Jednym z bardziej luksusowych wypełnień jest oczywiście puch. Najlepszym wyborem jest puch gęsi, ponieważ posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne. Jest też bardzo lekki, co zapewnia komfort użytkowania. Warto jednak pamiętać, że kołdry puchowe są dość drogie. Jeżeli cena jest wyjątkowo niska, prawdopodobnie mamy do czynienia z puchem słabej jakości. Tego typu kołdra nie będzie właściwa dla alergika. Na rynku dostępne są również produkty, w których wypełnienie zostało pokryte specjalnym materiałem. Ich cena jest jednak dość wysoka.

Tańszym rozwiązaniem jest kołdra z pierza. Taki produkt posiada znacznie słabsze właściwości termoizolacyjne, niż puch. Powinniśmy też pamiętać, że nie jest odpowiedni dla alergików.

Dość dużą popularnością cieszą się także kołdry z wypełnieniem z wełny owczej. Zapewniają dobrą wentylację, dlatego mniej intensywnie się pocimy. Kołdra z wełny jest jednak odpowiednia na zimę, ponieważ latem z pewnością będzie zbyt ciepła. Warto pamiętać, że nie ma właściwości uczulających, dlatego jest odpowiednia dla alergików. Jest to najlepsze wypełnienie kołdry dla osób zmagających się z reumatyzmem, ponieważ pozwala zredukować dolegliwości bólowe.

Jednym z bardziej luksusowych rozwiązań jest kołdra z wypełnieniem jedwabnym. Jest mniej ciepła do puchu czy wełny, ale za to lekka i przewiewna. Kołdra jedwabna nie przyciąga też kurzu ani nie ma właściwości uczulających.

Kołdry z wypełnieniem syntetycznym - czy są zdrowe?

Na rynku dostępne są również liczne kołdry z wypełnieniem syntetycznym. Dawniej, kojarzyły się one z produktami słabej jakości, które bardzo szybko się niszczą. Obecnie jednak, tworzywa sztuczne często dorównują swoim naturalnym odpowiednikom.

Jednym z najpopularniejszych wypełnień syntetycznych jest włókno poliestrowe. Tego typu kołdry są lekkie i elastyczne. Posiadają także właściwości antystatyczne. Wypełnienie nie dorównuje puchowi czy wełnie pod względem utrzymywania ciepła. Poliester częściej więc spotyka się w kołdrach na lato. 

W produktach wyższej jakości, włókno poliestrowe jest pokryte silikonem. Takie wypełnienie jest bardziej sprężyste i odporne na odkształcenia. Zastosowanie spiralnych włókien sprawia, że produkt lepiej utrzymuje ciepło i może służyć, jako kołdra całoroczna. Wypełnienie silikonowe jest polecane dla alergików. Tego typu kołdry są więc tańszym zamiennikiem produktów jedwabnych.

Podczas wyboru, warto też wziąć pod uwagę pokrycie. Najlepiej, jeśli jest przynajmniej częściowo naturalne. Kołdra bawełniana jest przyjemna w dotyku oraz odpowiednia dla alergików, dlatego sprawdza się najlepiej.

 

Jak wybrać kołdrę z odpowiednią klasą ciepła?

Podczas zakupu, należy zwrócić uwagę również na klasę ciepła. W Polsce najbardziej popularny wciąż jest podział sezonowy, chociaż nie należy do najbardziej precyzyjnych. Na lato najlepsze są cienkie kołdry, oznaczone liczbą 1 lub 2 w sześciostopniowej skali numerycznej. W Polsce dużą popularnością cieszą się również kołdry całoroczne. Są to produkty, oznaczone liczbą 3 lub 4 w skali numerycznej. Ich zasadniczym plusem jest brak konieczności zakupu dwóch różnych kołder. Tego typu produkt sprawdzi się jednak wyłącznie, jeśli w naszym domu panuje względnie stała temperatura.

Stopień piąty w skali numerycznej to kołdry na zimę. Są to produkty grube i stosunkowo ciężkie. Numerem 6 z kolei, oznacza się dwuwarstwowe kołdry, które sprawdzają się wyłącznie w naprawdę chłodnych pomieszczeniach.

Dużą popularnością cieszą się również kołdry typu „4 pory roku”. Są to produkty, składające się z dwóch cieńszych części, łączonych za pomocą napów lub spinek. W sezonie zimowym można używać ich razem. Latem, po rozpięciu części, otrzymujemy dwie cienkie kołdry. Produkt jest więc uniwersalny, a jednocześnie daje możliwość regulacji temperatury.

Po zakupie odpowiedniej kołdry, pozostaje jeszcze wybór poszewek. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie, jaka pościel jest najzdrowsza. Najlepszym wyborem będzie naturalny materiał, taki jak bawełna lub bambus. W połączeniu z kołdrą o wypełnieniu wysokiej jakości, z pewnością zapewni nam komfortowy wypoczynek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium