Zasłony zaciemniające - ważny element wyposażenia każdego mieszkania
Zasłony zaciemniające - ważny element wyposażenia każdego mieszkania

Zasłony zaciemniające - ważny element wyposażenia każdego mieszkania

Wybierając wyposażenie do domu zawsze dbamy, by było ono nie tylko piękne, lecz również praktyczne.  Wśród wyrobów, spełniających te kryteria, znajdują się między innymi zasłony zaciemniające.

Czym są zasłony zaciemniające?

Obecnie w handlu dostępne są zasłony różnych typów. Wiele spośród nich wykonuje się z materiałów łatwo przepuszczających światło. Wyroby takie są najczęściej świetną dekoracją, jednak kiepsko radzą sobie z ochroną prywatności mieszkania. Ich przeciwieństwem są zasłony zaciemniająceszyte z tkanin o większej grubości i gęstym splocie. Oczywiście również one mogą być ozdobą pomieszczenia, jednak podstawowym powodem, dla którego je kupujemy, jest osłona jaką zapewniają. 

Zasłony zaciemniające chronią bowiem nasze wnętrze przed wzrokiem ciekawskich przechodniów. Jest to niezwykle istotne w przypadku pomieszczeń, których okna zlokalizowane są w pobliżu ruchliwych ciągów pieszych. Wyroby te są również przydatne wówczas, gdy nasze wnętrze jest silnie nasłonecznione - ich obecność pozwala na spokojną drzemkę w czasie dnia.

Jak wybrać odpowiednie zasłony zaciemniające?

Oczywiście wybierając zasłony zaciemniające powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich użyteczność, lecz również na walory dekoracyjne. Trzeba bowiem zaznaczyć, że produkty tego typu, ze względu na swą dużą powierzchnię, są istotnym elementem wystroju wnętrza. Zarówno ich kolor, faktura, jak i umieszczone na nich wzory, powinny współgrać z designem mieszkania. Jak więc dobrać zasłony zaciemniające do jego stylistyki? Według nas należy się kierować kilkoma podstawowymi zasadami:

  • do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym warto wybrać zasłony jednobarwne, dostosowane do kolorystyki ścian i innych sprzętów;
  • produkty gładkie (bez wzorów) sprawdzą się też w mieszkaniach o wystroju nowoczesnym i awangardowym, jednak w tym wypadku można pokusić się o kontrastowe zestawienie barw;
  • najpopularniejsze obecnie zasłony zaciemniające z motywami roślinnymi są uniwersalne - świetnie pasują zarówno do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych, jak i tradycyjnych.

Zasłony mogą również zostać wykorzystane do optycznego powiększenia pomieszczenia. Świetnie nadają się do tego te ich modele, które wykonane są z tkanin utrzymanych w jasnych tonacjach.

Zasłony gotowe na kółkach - czy warto się na nie zdecydować?

Ważnym kryterium wyboru jest również konstrukcja zasłon. Powinna ona ułatwiać ich montaż oraz późniejsze użytkowanie. Według nas najlepiej sprawdzają się zasłony gotowe na kółkach - zarówno samo ich umieszczenie na karniszu, jak i przesuwanie, nie nastręcza większych problemów i nie wymaga dużej siły. Kółka mogą przy tym utrzymać znacznie większy ciężar niż tradycyjne żabki, są więc znakomitym rozwiązaniem w przypadku zasłon zacieniających, które często są stosunkowo grube.

Oczywiście użycie takich wyrobów wymaga zamontowania odpowiedniego karnisza rurkowego. Specjaliści zalecają by przekrój jego drążka był mniejszy od średnicy kółek co najmniej o 1 centymetr. Najłatwiejsze w użytkowaniu są modele ze wspornikiem otwartym, w których możliwe jest swobodne podnoszenie rurki - w tym przypadku zasłony gotowe na kółkach mogą być założone naprawdę błyskawicznie.

Jak jednak prać tekstylia tego typu? Kółka są integralną częścią zasłon i nie należy ich ściągać. W związku z tym trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu tkaniny przed włożeniem do pralki - uchroni nas to przed pojawieniem się przetarć. Nie jest to jednak trudne. Zasłony gotowe na kółkach można na przykład owinąć poszewką - ochrona taka powinna okazać się wystarczająca.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium