Jaki rozmiar narzuty na łóżko wybrać?
Jaki rozmiar narzuty na łóżko wybrać?

Jaki rozmiar narzuty na łóżko wybrać?

Większość z nas, wyobrażając sobie swoje mieszkanie czy dom, widzi w nim wyraźne podziały przestrzeni. Jest jadalnia, odrębna sypialnia, garderoba, kuchnia, salon, pokoje dzieci, a może zmieści się jeszcze gabinet do cichej pracy. To oczywiście marzenie, ale rzeczywistość zwykle je powiela, przynajmniej w kilku punktach. Salon łączy z jadalnią, sypialnię z garderobą, a pokój dla dzieci jest tylko jeden. 

Sypialnia, czyli prywatność i niezasłane łóżko

Jeżeli tylko jest to możliwe w każdym mieszkaniu powinna znaleźć się odrębna sypialnia. W dużych, często kilkupokoleniowych rodzinach jest to niemożliwe, salon zamienia się nocą w sypialnię. Ale w rodzinach mniej licznych dążymy do klasycznego podziału funkcji i ustanowienia sypialni jako miejsca wyłącznie do odpoczynku i spania. Nawet jeżeli sypialnię trzeba połączyć z garderobą, łatwo zapanować nad jej podstawową funkcją. 

Sypialnia to miejsce zdecydowanie prywatne, do którego mają wstęp tylko domownicy. To miejsce, gdzie można pozwolić sobie na pozostawienie niezasłanego łóżka, gdy rano czas płynie bardzo wolno, albo odwrotnie, brakuje go na wykonanie wszystkich czynności. Sypialnia to też miejsce, które ma ustaloną formułę, schemat wyposażenia, któremu można nadać jednak indywidualnego charakteru. To pomieszczenie, poprzez które można wyrazić swoją estetykę i poczucie smaku. 

Spójna aranżacja sypialni

Ponieważ sypialnia to miejsce tak bardzo prywatne bardzo często zamienia się w mini magazyn różności. Potrzeba sporej dyscypliny, by zachować w niej umiar, nie obstawić każdego wolnego miejsca zdjęciami i bibelotami z wakacji czy też niechcianymi prezentami. Dlatego warto postawić w sypialni na kilka istotnych punktów, które zdominują estetykę przestrzeni, tak by pozostałe elementy ukryć nieco przed efektem pierwszego wrażenia. Ważne punkty w sypialni to przede wszystkim łóżko, które zwykle zajmuje najwięcej miejsca. Łóżko małżeńskie, najlepiej o długości dwóch metrów i szerokości co najmniej 160cm, a jeszcze lepiej 180cm i więcej, to powierzchnia, która idealnie nadaje się do narzucenia tonu aranżacji. 

Aby tak się stało, należy niezwykle starannie dobrać wszystkie elementy związane z wystrojem łóżka. Najważniejsza jest narzuta na łózko, która w każdym domu może wyglądać inaczej. Narzuta może całą swoją powierzchnią przykrywać łóżko, sięgając prawie do podłogi, może też zostać zawinięta schludnie po materac. Wybierając jedną z opcji należy dobrze przygotować się do zakupu narzutu, która zawsze musi być większa, dłuższa i szersza niż samo łózko. Optymalna wielkość nakrycia to narzuta 160x200przykryje ona całkowicie całą powierzchnię małżeńskiego łóżka. Jeżeli narzuta ma sięgać prawie podłogi, warto wybrać jeszcze większy rozmiar, w ten sposób uzyskuje się również większą powierzchnię koloru czy wzoru. 

Jak dobrać narzutę na łóżko do sypialni?

Bez względu na to, czy potrzebujemy narzuty na łóżko małżeńskie czy potrzebna jest nam narzuta na łóżko 90x200, czyli łóżko pojedyncze, warto wykorzystać jej potencjał aranżacyjny. Ogromne znaczenie dla estetyki i wybranego stylu ma rodzaj tkaniny, z jakiej wykonana jest narzuta. Narzuty gładkie lub pikowane, w jednym kolorze o stonowanych odcieniach pasują do każdego wnętrza. Narzuty uszyte z satyny, o wyraźnie połyskującym efekcie sprawdzą się w aranżacjach klasycznych, nowoczesnych oraz glamour. Narzuty wykonane z naturalnych tkanin, lnu, bawełny i wełny, o wyraźnej fakturze splotu wpisują się w styl boho i etno. Nadają one przestrzeni ciepła i przytulności. Jeszcze inna opcja, grube pikowane kapy w pastelowych kolorach będą pasowały w sypialni urządzonej w stylu rustykalnym, skandynawskim, prowansalskim czy w stylu angielskiej prowincji. 

Niezwykle istotny jest też dobór kolorów narzuty, również nadrzędna tonacja, gdy narzuta jest wielokolorowa. Warto postawić na jeden z odcieni, który stworzy spójną kompozycję z zasłonami czy roletami, tapetą, dywanem i dodatkami w sypialni. Uzyskany efekt stworzy przemyślaną kompozycję obecną poprzez kolorystykę, strukturę tkanin oraz wzornictwo. 

Nie tylko narzuta w sypialni, również poduszki i dodatki

Narzuta na łóżko posiada największy potencjał estetyki i stylu aranżacji sypialni. Ale przecież nie tylko. Ogromne znaczenie dla wyglądu łóżka w sypialni mają poszewki na poduszki, które są elementem całej kompozycji. Poszewki powinny fakturą tkaniny i barwami komponować się z narzutą i pozostałymi elementami sypialni. Nie muszą jednak być dokładnie w tym samym kolorze co narzuta. Jeżeli narzuta na łóżko jest wielobarwna poszewki na poduszki powinny być w jednym kolorze odpowiadającym któremuś z odcieni narzuty. Jeżeli narzuta jest jednobarwna, poszewki mogą być kolorowe, a nawet posiadać duży wyrazisty i czytelny wzór, np. roślinny czy zwierzęcy. 

Aranżacja sypialni to czynność niezwykle osobista, wygląd pomieszczenia ma podobać się wyłącznie jej użytkownikom. Odpowiadać ich estetyce i gustowi. W poszukiwaniu najlepszych wzorów warto sięgnąć do przykładowych kompozycji przestrzeni właściwych dla poszczególnych stylów. Zawsze znajdzie się w nich swój ulubiony kolor i optymalny styl.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium