Prześcieradło z gumką czy bez - które z nich wybrać?
Prześcieradło z gumką czy bez - które z nich wybrać?

Prześcieradło z gumką czy bez - które z nich wybrać?

Wybór konkretnego rodzaju prześcieradła - z gumką bądź bez niej - stanowi częsty dylemat. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma pewne zalety, lecz nie jest też wolne od wad. Jakie prześcieradło warto wybrać dla siebie?

Prześcieradło z gumką - praktyczne rozwiązanie na co dzień

Ogromną popularnością wśród klientów sklepów z pościelą cieszy się prześcieradło z gumką. Powodem jest fakt, iż nie naciąga się za bardzo, a wręcz przeciwnie - pięknie dopasowuje się do materaca, przez co całość wygląda niezwykle spójnie i estetycznie. Niemniej jednak, aby uzyskać pożądane efekty, musimy dobrać odpowiedni rozmiar prześcieradła. W tym celu należy oczywiście zmierzyć powierzchnię do spania bądź po prostu, sprawdzić, jakie wymiary ma nasz materac. Przykładowo, jeśli jego wymiary wynoszą 160x200, wybieramy prześcieradło z gumką 160x200. Jeżeli natomiast wymiary to 180x200, wtedy stosownym wyborem będzie prześcieradło z gumką 180x200. Ponadto, musimy pamiętać o zakładce na grubość materaca, która znajduje się pod spodem. Jest to bardzo ważny element, szczególnie w przypadku naprawdę wysokich materacy. Niektóre modele prześcieradeł z gumką przygotowane są dla wysokich materacy, z zakładką nawet 25 cm. Niemniej jednak zdecydowana większość mieści się w granicy 20 cm, czyli standardowej grubości zakładki. Na wybór konkretnego modelu prześcieradła z gumką zwróćmy uwagę w szczególności, jeśli posiadamy bardzo nietypowy materac, na przykład kontynentalny. W takim przypadku zaleca się dobór większego rozmiaru prześcieradła w stosunku do wymiarów materaca. Prześcieradła z gumką będą idealnym wyborem dla osób, które mają niespokojny sen - odpowiednio założone nie spadną, nawet jeśli będziemy intensywnie "ściągać" je nogami.

W jakich przypadkach sprawdzi się prześcieradło bez gumki?

Prześcieradła bez gumki, choć ostatnio straciły na popularności, wciąż są chętnie wybierane przez niektóre grupy klientów. Sprawdzą się zwłaszcza w przypadku, gdy poszukujemy odpowiedniego prześcieradła nie dla łóżka, a dla:

  • kanapy, 
  • narożnika,
  • wersalki,
  • materacy naziemnych.

Wszystko dlatego, że bardzo często trudno naciągnąć na nie gumkę. Meble te mają niestandardowe wymiary, dla których dobór odpowiedniego prześcieradła z gumką może być niezwykle kłopotliwy. Nie pozostaje więc nic innego, jak klasyczne prześcieradło bez gumki. Jak dobrać jego rozmiar? Otóż obowiązuje tutaj nieco inna zasada, niż w przypadku prześcieradeł z gumką. O ile te dobiera się niemalże idealnie do wymiarów materaca (z pewnymi wyjątkami), o tyle prześcieradła bez gumki zwykle kupuje się w nieco większych wymiarach, niż wynosi powierzchnia do spania. Jeśli więc nasze łóżko ma wymiary 160x200, to dobrze jest wybrać prześcieradło bez gumki o wymiarach 180x200. Wtedy też unikniemy podwijania się materiału, który odsłoni kanapę czy inny mebel. Niemniej jednak zasada ta nie obowiązuje, gdy dobieramy pozostałe elementy pościeli - do łóżka z powyższego przykładu idealnie sprawdzi się kołdra 160x200. Zaletą prześcieradeł bez gumki jest fakt, iż można je bez większego problemu złożyć i schować do szafy. Samo nakładanie ich na powierzchnię łóżka również nie jest zbyt kłopotliwe, w przeciwieństwie do prześcieradeł z gumką, zwłaszcza tych o większych wymiarach.

Jak wybrać materiał, z którego wykonane jest prześcieradło?

Wybierając pomiędzy prześcieradłem z gumką lub bez niej, warto skupić się także na materiale, z którego jest on wykonany. Prześcieradła z gumką najczęściej wykonane są z materiału frotte - grubego, idealnego na zimę. Tymczasem na lato idealnie sprawdza się prześcieradło z jerseyu - lekkie, przewiewne, wykonane w 100% z bawełny. Prześcieradła bez gumki to zazwyczaj modele bawełniane bądź wykonane z satyny bawełnianej. Są bardzo proste w utrzymaniu i szybkoschnące. 

Jakie prześcieradło wybrać dla dziecka?

Rodzice bardzo często zastanawiają się, jakie prześcieradło wybrać dla swojej pociechy - z gumką czy bez? Otóż wiele zależy od tego, na jakim łóżku śpi maluch. W przypadku niemowlaków dobrym wyborem będzie prześcieradło z gumką - trudno jest zdjąć, dzięki czemu istnieje niewielkie ryzyko zawinięcia w nie dziecka, na przykład podczas niespokojnego snu. Coraz popularniejsze staje się jednak spanie na materacach, które ustawione są bezpośrednio na podłodze. Jest to dobre rozwiązanie dla dzieci, które nie chcą spać w łóżeczku, lecz jednocześnie są jeszcze zbyt małe, aby móc ułożyć się w "dorosłym" łóżku bez barierek. Specjalistyczne materacyki, choć niezwykle wygodne i bezpieczne, trudno jest "ubrać" w prześcieradło z gumką, bowiem często mają one niestandardowe wymiary oraz grubości. Dlatego też w takim przypadku warto sięgnąć po prześcieradło bez gumki, które można swobodnie rozłożyć na materacu. Tutaj ponownie - warto wybrać prześcieradło o nieco większych wymiarach, niż powierzchnia do spania. Prześcieradła dla dzieci powinny być wykonane z lekkich, przewiewnych materiałów, które zapewnią swobodny przepływ powietrza. Jeśli jednak dziecko śpi na materacu na podłodze, możemy zdecydować się na nieco grubsze modele, na przykład frotte. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium