Jak optycznie powiększyć sypialnię - kilka prostych porad
Oryginalne i miękkie w dotyku dodatki do sypialni w dużym stopniu wpływają na miłą i przytulną atmosferę wnętrza. Ozdobne poszewki na poduszki mogą także doskonale podkreślać stylistykę pomieszczenia, w zależności od zastosowanego koloru lub kształtu. Do całości kompozycji można także dopasować ozdobne koce i pledy zdobione geometrycznymi albo skandynawskimi wzorami. Całość aranżacji powinna ze sobą współgrać kolorystycznie i pod względem zastosowanej w pomieszczeniu stylistyki.
Ozdobne poszewki na poduszki
Ozdobne poszewki na poduszki najczęściej zdobią łóżka i fotele w sypialni, poduchy w odpowiedniej ilości i wielkości optycznie powiększają wnętrze. Poszewki występują w wielu rozmiarach, ale zazwyczaj dopasowane są wielkością do standardowych poduszek. Bogactwo fasonów i wzorów umożliwia wybranie takiego modelu, który idealnie będzie pasował do aranżacji sypialni. Mimo że ozdobne poszewki na poduszki oraz poduchy w różnych nietypowych kształtach prezentują się bardzo estetycznie, to mogą być prawdziwym siedliskiem kurzu. Jest to uciążliwe zwłaszcza dla alergików. Zdejmowane poszewki można regularnie prać w pralce, ale należy pamiętać, że przynajmniej dwa razy do roku trzeba oczyścić wnętrze poduszki. Jeśli jej zawartością jest gąbka, również można ją uprać, w innym przypadku trzeba skorzystać z usług pralni chemicznej. Ozdobne poszewki na poduszki dekorowane koralikami, cekinami czy innymi ozdobnymi elementami należy prać ręcznie, delikatnie ugniatając i wykręcając tkaninę, aby dekoracja nie uległa uszkodzeniu. Wybierając poduszki dekoracyjne, warto zwrócić uwagę nie tylko na stylistykę pomieszczenia, ale również na kolor, fakturę i formę mebli, na których mają się znajdować. Na łóżku z gładką i jednobarwną narzutą dobrze będą się prezentować ozdobne poszewki na poduszki w wyrazistym kontrastującym kolorze, mogą być udekorowane ciekawymi wzorami czy dekoracjami. Z kolei na łóżku z narzutą w kwieciste wzory lub pikowaną lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie gładkich poduszek w jednym kolorze. Sekret dobrze zaaranżowanej sypialni tkwi w prostych elementach jak lampy, ozdobne poduszki i koce.
Ozdobne pościele - z jakiego materiału?
Ozdobne pościele są nie tylko praktycznym elementem wyposażenia sypialni, ale mogą być również dekoracją, która dopełnia i upiększa wnętrze. Elegancka pościel to taka, która jest wykonana z najlepszych materiałów pochodzenia naturalnego:
- bawełny,
- jedwabiu,
- włókien bambusowych,
- wełny.
Pościele wykonane z naturalnych włókien są łagodne dla skóry, polecane są dla osób ze skłonnością do alergii. Tkaniny są ciepłe, przyjemne w dotyku, przepuszczają powietrze, dzięki temu ciało się nie poci. Trzeba również pamiętać, że materiał, z którego wykonana jest pościel, należy dobrać do pory roku. Na letnie upalne miesiące przeznaczone są pościele wykonane z jedwabiu i satyny, a na chłodniejszą porę roku z flaneli, bawełny i wełny. Dobrze powinien być także dobrany rozmiar pościeli, aby kołdra nie zjeżdżała w dół. Odpowiednio dobrane pościele do materaca sprawiają, że łóżko wydaje się większe, a w komplecie z ozdobnymi poszewkami na poduszki sprzyjają relaksowi i odpoczynkowi po całym dniu pracy. Odpowiednie warunki do regeneracji ciała i umysłu są bardzo ważne, dzięki temu można się we właściwy sposób zrelaksować i nabrać pozytywnej energii. Najczęściej są stosowane pościele wykonane z bawełny. Jest to lekka i przewiewna tkanina, zapewniająca cyrkulację powietrza, należy do bardzo wytrzymałych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów. Pościele jedwabne są wyjątkowo eleganckie, są gładkie i bardzo miłe w dotyku. Tkanina jest połyskująca i nadaje wnętrzu ekskluzywności. Pościele bambusowe to tkaniny, które nie zbierają kurzu i nie absorbują wilgoci, są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób z alergiami. Ma ona cechy termoregulacyjne, dzięki temu jest przeznaczona do stosowania przez cały rok. Na okres zimowy przeznaczone są pościele wełniane, które dodatkowo sprzyjają zwalczaniu bólów reumatycznych.
Koce, pledy i inne dodatki
Koce i pledy należy dobierać na sam koniec aranżacji, kiedy wszystkie elementy są już harmonijnie dopasowane. Ciepły koc doda wnętrzu przytulności, może być też dekoracją samą w sobie, w jasnych, pastelowych wnętrzach ożywczy kolor koca nada mu wyrazistości. Nowoczesne wnętrza mogą udekorować koce w geometryczne wzory, z kolei w styl etnicznie dobrze wkomponują się koce z odważnymi meksykańskimi dekoracjami. Najczęściej wykorzystywane materiały, z których szyte są koce to:
- wełna,
- bawełna,
- polar,
- akryl.
Koce i pledy utrzymane w tej samej tonacji wprowadzają harmonię, przez co pomieszczenie wydaje się większe. Dobrze jest wiedzieć, że chłodne barwy ścian w sypialni skutecznie odbijają światło, co daje optyczne złudzenie powiększenia przestrzeni. Podczas malowania sypialni należy zastosować jaśniejszy odcień sufitu od ścian i pamiętać, że biały kolor jest najlepszym tłem, umieszczone na nim ciemniejsze dekoracje umożliwiają uzyskanie efektu głębi.