Ochraniacze na materac - czy warto i jak wybrać odpowiedni?
Ochraniacze na materac - czy warto i jak wybrać odpowiedni?

Jako regularni użytkownicy tak wygodnego rozwiązania, jakim są łóżka, często możemy zetknąć się z koniecznością wymiany, dokupienia lub odnowy niektórych ich części, a w szczególności najbardziej narażonego na szybkie zużycie materaca. Jednak, w pędzie codziennego życia, nie zawsze pamiętamy o konieczności zadbania o poprawną jego ochronę - w takich wypadkach pomocne mogą okazać się niezawodne w swej roli ochraniacze.

 

Zalety zastosowania ochraniaczy na materac

1. Koszty

Spośród głównych aspektów, jakie można wymienić w stosunku do ochraniaczy, jest ich bezkonkurencyjna cena w porównaniu do samych materacy - przykładowo, cena standardowego materaca na duże, podwójne łózko może oscylować wokół kilku tysięcy złotych. W przypadku mocnego uszkodzenia tak cennego przedmiotu (na przykład na skutek braku dodatkowej ochrony), użytkownik musi liczyć się z kosztami wymiany materaca, które nierzadko są takie same lub większe niż cena oryginału, który chcemy zastąpić. Ochraniacze natomiast posiadają tę zaletę, iż - odpowiednio wykonane - przetrwają wiele wyzwań, a jeśli zajdzie konieczność ich wymiany - możemy być pewni, że wydamy na ten cel kilkukrotnie mniejszą sumę, niż na zakup nowego materaca.

2. Wygoda użytkowania

Producenci stawiający na jakość swoich produktów dbają o to, by ochraniacze nie odbierały komfortu snu, a w większej mierze ten komfort zapewniały. I tak oto, odpowiednio wykonany ochraniacz na materac nie tylko nie podrażnia skóry i zapobiega reakcjom alergicznym (czego przyczyną nierzadko staje się materiał, z którego wykonany jest sam materac), lecz również stanowi nieprzepuszczalną barierę dla wszelkich drobnoustrojów żyjących na zakrytej powierzchni. Jeśli dołożymy do tego wodoodporne tworzywo i łatwy sposób technicznego założenia i wymiany takiego ochraniacza, dostajemy wielofunkcyjny produkt zabezpieczający nasze łóżko i komfort snu na bardzo długi czas.

3. Łatwe utrzymanie - długa żywotność

Wiele z nas ceni sobie możliwość szybkiego uporania się z obowiązkami domowymi, szczególnie jeśli w grę wchodzi utrzymanie czystości. Sprawność ta często przekłada się na decyzję - mając przed sobą perspektywę własnoręcznego wyczyszczenia i wysuszenia całego materaca na łóżku a szybkiego wyprania jedynie jego narzuty, wybór wydaje się dość jednoznaczny. W przypadku wysokiego standardu ochraniaczy przywrócenie ich oryginalnej czystości stanowi bezproblemową czynność, która znacznie przyczynia się do wydłużenia funkcjonalności materiału, z którego jest wykonany. Zaoszczędzony czas i satysfakcja z pewnością stanowią dodatkowy atut.

4. Idealne zastosowanie na łóżeczka dla dzieci

Jedną z cech wyróżniających rozmyślnie zaprojektowane ochraniacze jest ich ograniczona przepuszczalność cieczy i wodoodporność - cecha niezwykle pomocna w przypadku noworodków czy dzieci nieco starszych oraz niezawodna, jeśli chodzi o konieczność szybkiego działania; pranie, błyskawiczne zmycie plam czy sprawna wymiana ochraniacza stają się czynnościami niewymagającymi większego wysiłku, w porównaniu do sytuacji, gdy w jednej chwili musimy sprostać wyzwaniu umycia całego materaca.

 

Jaki ochraniacz na materac wybrać?

Spośród wielu propozycji i dostępności do licznych marek, podczas wyboru ochraniacza na materac należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim - rodzaj użytego materiału. Tworzywo takie powinno być nie tylko wygodne, lecz posiadać odpowiednią strukturę umożliwiającą cyrkulację powietrza w obie strony - dzięki temu pomiędzy ciałem a materacem znajduje się przestrzeń zapobiegająca gromadzeniu się wilgoci, kurzu, a przede wszystkim zapewniająca komfort snu bez obawy o nadmierne nagromadzenie potu.

Drugim istotnym elementem jest przepuszczalność cieczy - najlepszym wyborem są ochraniacze wodoszczelne na materac - o zminimalizowanej chłonności, ponieważ pozwala to na efektywne wysuszenie materiału w przypadku zalania np. wodą. Dodatkowo nieprzemakalny ochraniacz nie jest narażony na intensywne nasiąkanie zapachowymi cieczami w przypadku kontaktu z napojami, rozlanymi perfumami czy podobnymi substancjami, co prowadzi do dłuższego utrzymania świeżości i skuteczności materiału - cecha ta może okazać się szczególnie istotna w przypadku zakupu ochraniacza na materac dla noworodka.

I wreszcie, ostatnim czynnikiem - niemniej istotnym od funkcjonalności - jest wygoda użytkownika. Zazwyczaj kwestia ta jest wysoce indywidualna, jednak jeśli mówimy o komforcie snu, można wybrać kilka najbardziej istotnych elementów, co do których możemy być zgodni - w przypadku ochraniacza na materac będą to odpowiednio gruba warstwa wypełnienia, szczelne obszycie zapobiegające rozpruwaniu materiału czy elastyczne gumy pozwalające łatwo zaczepić ochraniacz do materaca. Wszystkie te części, odpowiednio dostosowane do preferencji, zapewnią satysfakcjonujące doświadczenie snu w połączeniu z dbaniem o zdrowie i czystość najważniejszego elementu sypialni.

Ochraniacz na materac - Czy warto?

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty związane z posiadaniem ochraniacza na materac, bezpiecznie można stwierdzić, iż taki zakup ochraniacza na materac stanowi znaczne udogodnienie, a zarazem usprawnia codzienne funkcjonowanie w stosunku do utrzymania komfortu i higieny snu. Dodatkowo mamy szansę zaoszczędzenia na wymianie materacy, a przede wszystkim nie musimy się martwić o większe zabrudzenia czy rozerwania, co dla wielu może stanowić główną przyczynę przemawiającą za inwestycją w to rozwiązanie. Takie zabezpieczenie materaca jest zatem wariantem, który warto mieć na względzie przy zaopatrywaniu sypialni, jak i w przypadku, gdy chcemy usprawnić i przedłużyć żywotność każdego materaca już znajdującego się w naszym domu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium