Jaki wybrać materiał na zasłony?
Jaki wybrać materiał na zasłony?

Zasłony są elementem, bez którego trudno wyobrazić sobie przytulne wnętrze. Chronią przed słońcem i spojrzeniami sąsiadów, ale też pełnią rolę dekoracyjną. Zanim jednak wybierzemy materiał na zasłony, warto zastanowić się, która z tych funkcji jest dla nas ważniejsza. Jeżeli do osłony przed słońcem służą nam rolety, możemy wziąć pod uwagę wyłącznie wygląd tkaniny. Na rynku dostępne są również zasłony zaciemniające, które łączą w sobie funkcję praktyczną z atrakcyjnym designem.

 

Czym kierować się podczas wyboru materiału na zasłony?

Wybór dostępnych produktów jest tak szeroki, że często możemy mieć wątpliwości, jaki materiał na zasłony będzie dla nas najlepszy. Warto wiedzieć, które kryteria są najbardziej istotne, aby dobrać tkaninę, która spełni nasze oczekiwania. Po pierwsze, zasłona musi współgrać z wystrojem całego wnętrza. W nowoczesnych wnętrzach dobrze sprawdzają się minimalistyczne, jednolite tkaniny, najlepiej mocowane na przelotkach. Jeżeli jednak zależy nam, aby wystrój był bardziej przytulny, warto zdecydować się na zasłony, zdobione printem roślinnym. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także ciężki, gruby materiał, taki jak welur lub zamsz.

Nie możemy jednak zapominać również o kwestiach praktycznych. Między poszczególnymi materiałami występują znaczące różnice w pielęgnacji. Idealna zasłona nie jest podatna na gniecenie, nie płowieje pod wpływem promieni słonecznych oraz jest odporna na uszkodzenia. Trudno jednak znaleźć wszystkie te cechy w jednej tkaninie, dlatego musimy zdecydować się, co jest dla nas najważniejsze.

Bardzo ważne jest zdecydowanie się, jaka powinna być grubość zasłony. Lekkie tkaniny, takie jak bawełna lub woal, nie będą zbyt dobrze zatrzymywać promieni słonecznych ani hałasu z ulicy, ale za to są łatwiejsze do utrzymania w czystości. Ciężkie materiały, np. welur lub zamsz, efektownie wyglądają oraz w większym stopniu zaciemniają i wyciszają pomieszczenie. Warto jednak pamiętać, że trudniej jest utrzymać je w czystości. 

 

Jakie materiały cieszą się największą popularnością?

Przed dokonaniem wyboru, warto poznać zalety i wady najpopularniejszych materiałów na zasłony. W eleganckich, klasycznych wnętrzach często pojawiają się plusze, czyli tkaniny takie jak welur i aksamit. Ich zdecydowaną zaletą jest efektowny wygląd. Dobrze chronią też przed słońcem i hałasem. Warto jednak pamiętać, że znacznie trudniej jest je prać i prasować, niż cieńsze i lżejsze tkaniny. Żeby zasłona welurowa, zachowała swój estetyczny wygląd, trzeba delikatnie ją szczotkować i prasować, za pomocą parownicy.

Ciężką tkaniną jest także żakard. Jest bardzo gruby i mocny, dlatego dobrze blokuje promienie słoneczne. Największym atutem tkaniny jest brak konieczności prasowania. Zasłony z żakardu należy jednak suszyć w pozycji rozwieszonej. Można je także prać w niezbyt wysokich temperaturach, najlepiej około 30°C.

Zwolenników lżejszych i łatwiejszych do utrzymania w czystości materiałów, powinny zainteresować zasłony poliestrowe. Materiał jest cienki, co daje uczucie lekkości. Jego zaletą jest również brak podatności na gniecenie. Zasłony z poliestru nie należą jednak do najbardziej wytrzymałych, zwłaszcza jeśli nie są na tyle grube, aby posiadać właściwości zaciemniające.

Wiele zalet posiada tradycyjna bawełna. Możemy prać ją w pralce i prasować, dzięki czemu łatwo przywrócimy jej estetyczny wygląd. Warto jednak pamiętać, że bawełna ma tendencję do kurczenia się, dlatego z czasem może znacznie zmienić swój pierwotny kształt.

W romantycznych, pastelowych wnętrzach dobrze sprawdzają się też zasłony z woalu lub perkalu. Przepuszczają promienie słoneczne, dlatego pełnią wyłącznie funkcję dekoracyjną. Można je prać ręcznie i prasować w niskiej temperaturze, są więc łatwe w utrzymaniu. Warto jednak pamiętać, że jeśli się na nie zdecydujemy, nie ominie nas zakup rolet lub żaluzji.

 

Czym charakteryzują się zasłony zaciemniające?

Jeżeli zależy nam na lekkiej tkaninie, która jednocześnie dobrze zatrzymuje promienie słoneczne, najlepszym rozwiązaniem będzie materiał na zasłony zaciemniające. Tego typu tkanina łączy w sobie funkcje estetyczne oraz praktyczne. Jej zakup jest więc opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ z powodzeniem zastępuje żaluzje i rolety. Tkanina blackout to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy często śpią w dzień i potrzebują naprawdę dobrego zaciemnienia sypialni. Solidne, grube zasłony zapewniają też poczucie prywatności, ponieważ przechodnie i sąsiedzi nie dostrzegą, co dzieje się za oknem.

Dobra ochrona przed słońcem wpływa również na temperaturę w pomieszczeniu. Zasłony typu blackout doskonale sprawdzą się więc we wnętrzach, w których intensywne nasłonecznienie powoduje nadmierne nagrzewanie. Tkaniny zaciemniające znajdują zastosowanie nie tylko w sypialni, ale też salonie. Chronią obicia ze skóry ekologicznej i drewniane meble przed promieniowaniem słonecznym, które może wywoływać nieestetyczne odbarwienia. 

Wybór odpowiedniego materiału na zasłony jest oczywiście kwestią indywidualną. Wszystko zależy od naszych potrzeb i preferencji. Najważniejsze jest, aby zdecydować, jaką funkcję mają pełnić zasłony. Jeżeli chcemy, żeby chroniły przed słońcem, należy wybrać tkaninę blackout.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium