Jaki obrus wybrać do jadalni, a jaki do salonu?
Jaki obrus wybrać do jadalni, a jaki do salonu?

Obrus jest najbardziej elegancką ozdobą stołu w jadalni i salonie. Trudno wyobrazić sobie odświętną kolację, na której by go brakowało. Często mamy wątpliwości, jak dobrać obrus do wystroju pomieszczenia oraz kształtu i wielkości stołu. Wystarczy jednak wziąć pod uwagę kilka prostych wskazówek, żeby ozdobić jadalnię lub salon w imponujący, a zarazem funkcjonalny sposób.

Jak dobrać obrus do wielkości stołu?

Zanim rozpoczniemy poszukiwania idealnego obrusu, należy ustalić, jakiej wielkości potrzebujemy. Nawet najpiękniejsza tkanina nie będzie wyglądała estetycznie, jeśli wymiary będą nieodpowiednie. Najważniejsze, żeby obrus nie dotykał siedziska krzesła. Po pierwsze, wygląda to bardzo niechlujnie. Po drugie, może prowadzić do ściągnięcia obrusu podczas siadania. Wysokości stołów i krzeseł, stanowiących komplet, są tak do siebie dobrane, że między blatem a siedziskiem zostaje około 30 cm przerwy. Tkanina musi być więc tak dopasowana, aby mieściła się w tej przestrzeni. 

Rodzi się więc pytanie, ile powinien zwisać obrus, żeby wyglądał estetycznie i pozostawał funkcjonalny. Standardem jest 20 cm. Jeżeli więc kupujemy obrus, jaki wymiar będzie odpowiedni? Należy zmierzyć stół i dodać do obydwu wymiarów 40 cm. Możemy również zdecydować się na obrus zwisający na 15 lub 25 cm, a wtedy dodamy do uzyskanych wymiarów odpowiednio 30 lub 50 cm.

Nie powinniśmy także zapominać, że rodzaj tkaniny również ma wpływ na to, jak obrus układa się na stole. Sztywne tkaniny są eleganckie, ale w mniejszym stopniu zginają się na krawędziach, dlatego długość zwisającego materiału może się skrócić o 1-3 cm.  

Jak dopasować obrus do kształtu stołu?

W naszych salonach i jadalniach często pojawiają się również stoły okrągłe. Wyglądają efektownie, ale mogą przysparzać większych problemów podczas wybierania obrusu. Trudniej jest je zmierzyć, a wiele osób ma wątpliwości, jaki obrus na okrągły stół będzie odpowiedni. Możemy jednak zastosować tutaj te same zasady, co w przypadku mebli kwadratowych lub prostokątnych. Optymalną długością będzie więc 20 cm. Pozostają jednak wątpliwości, jak obliczyć odpowiednie wymiary. Wystarczy po prostu zmierzyć średnicę stołu, a następnie dodać do niej 40 cm. W ten sposób obrus będzie elegancko zwisał po wszystkich stronach, nie utrudniając zajmowania miejsc.

Możemy jednak wciąż zastanawiać się, jaki obrus na stół okrągły będzie najlepszy. Do wyboru mamy tkaniny okrągłe i kwadratowe. Kolisty obrus doskonale sprawdzi się w jadalni. W takiej sytuacji powinien zwisać standardowe 20 cm. Okrągłe obrusy umieszcza się też na stolikach kawowych, gdzie często zwisają nawet do ziemi, kończąc się ok. 2 cm nad podłogą. Jeżeli chcemy zdecydować się na takie rozwiązanie, warto jednak wybrać dość miękką tkaninę, która nie będzie utrudniać zajmowania miejsc przy stole.

Ciekawym rozwiązaniem są obrusy kwadratowe, ponieważ posiadają pięknie zwisające rogi. W tym przypadku zwis nie powinien jednak przekraczać 25 cm, tak żeby rogi tkaniny nie dotykały podłogi. Warto więc wziąć pod uwagę nie tylko średnicę stołu, ale też jego wysokość. Najlepiej będzie posłużyć się dowolnym kwadratowym materiałem, jaki mamy w domu i położyć go na stole, aby sprawdzić, jaki efekt będzie dla nas zadowalający.

Formą pośrednią między stołem prostokątnym a okrągłym, jest stół owalny. Obrus dobiera się do niego w standardowy sposób. Podczas mierzenia, należy jednak wziąć pod uwagę największe odległości. Szerokość i długość należy więc mierzyć na środku stołu, a nie na jego krawędziach. Z tym wyjątkiem, dobieramy obrus tak samo, jak na stół prostokątny.

Jak dobrać obrus do jadalni i salonu?

Zasadniczo, między obrusem do jadalni i salonu nie muszą występować żadne znaczące różnice. Najważniejsze, żeby wpisywał się w wystrój pomieszczenia i był odpowiednio dopasowany do wymiarów stołu. Warto jednak pamiętać, że to w jadalni spożywamy posiłki. Znajdujący się tam obrus pełni więc głównie funkcję praktyczną, a w salonie -  bardziej dekoracyjną. Należy o tym pamiętać podczas wyboru tkaniny. Do jadalni, najlepszym rozwiązaniem będą obrusy plamoodporne. Są łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ dzięki specjalnej powłoce, ewentualne zabrudzenia nie wnikają w głąb tkaniny, ale zostają na jej powierzchni. Zdecydowanie łatwiej jest więc je usunąć. Plamoodporność nie sprawia jednak, że musimy rezygnować z atrakcyjnego designu. Obecnie, tego typu obrusy są dostępne w wielu kolorach i wzorach, dlatego z łatwością dobierzemy je do wnętrza.

Jeżeli zastanawiamy się, jaki obrus na stół do salonu będzie odpowiedni, możemy postawić głównie na względy estetyczne. Do ciekawych rozwiązań należy np. obrus z lnu. We wnętrzach rustykalnych z pewnością sprawdzą się koronka i haft. W przypadku stołu, przy którym często spożywamy posiłki, najlepiej postawić na stonowane barwy, które dobrze będą komponować się z zastawą. Jeżeli obrus ma spełniać głównie funkcję dekoracyjną, można postawić na bardziej wyraziste wzory.

Wybór odpowiedniego obrusu nie jest trudny. Wystarczy dokładnie zmierzyć stół i zastanowić się, jakich efektów oczekujemy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium