Jaki materiał na obrus wybrać?
Jaki materiał na obrus wybrać?

Podczas poszukiwań odpowiedniego obrusu, należy wziąć pod uwagę wymiary, design oraz oczywiście materiał. Każda tkanina posiada swoje wady i zalety oraz sprawdza się w innym wnętrzu. Bardzo istotne jest również wyznaczenie sobie priorytetów. Dla niektórych z nas, obrus ma być przede wszystkim funkcjonalny, a dla innych, pełni raczej funkcję dekoracyjną. Warto dowiedzieć się więcej na temat dostępnych produktów, aby wybrać obrus, który będzie w pełni spełniał nasze oczekiwania.

 

Jaka gramatura obrusu będzie najlepsza?

Jednym z najczęściej spotykanych parametrów, dotyczących obrusów i innych tkanin, jest zdecydowanie gramatura. Jest to po prostu waga jednego metra kwadratowego tkaniny, wyrażona w gramach. Gramaturę zazwyczaj znajdziemy na metce lub opakowaniu. Jeżeli nie ma takiej informacji, jedyną metodą jest zważenie tkaniny i podzielenie otrzymanego wyniku przez liczbę metrów kwadratowych.

Często mówi się, że im wyższa gramatura, tym lepsza jakość produktu. Tkaniny o wysokiej gramaturze są bardziej sztywne i zbite, ponieważ składają się z gęstych włókien. Nie są to cechy pożądane dla każdego wyrobu tekstylnego, dlatego nie można z góry zakładać, że wyrób o mniejszej gramaturze jest niskiej jakości. Wszystko zależy od planowanego zastosowania i najbardziej pożądanych cech. Jeżeli obrus ma być wytrzymały i dość sztywny, a przez to bardziej elegancki, najlepiej zdecydować się na gramaturę między 250 a 300 g/m². 

 

Czym charakteryzują się obrusy z naturalnych materiałów?

Jedną z pierwszych decyzji, którą musimy podjąć, podczas poszukiwania odpowiedniego obrusu, jest wybór materiału naturalnego lub sztucznego. Tkaniny, takie jak bawełna lub len wciąż mają wielu zwolenników i nie dzieje się tak bez powodu. Naturalne materiały posiadają wiele zalet, choć oczywiście nie są też pozbawione wad.

Jeżeli cenimy sobie trwałość i łatwość wywabiania plam, dobrym rozwiązaniem będzie obrus bawełniany. Tego typu tkanina mało się gniecie, co stanowi jej przewagę np. nad lnem. Warto jednak pamiętać, że przez wielokrotne pranie może stracić swój kolor.

Zwolennicy naturalnych tkanin mogą zdecydować się także na obrus lniany. Jego plusem jest z pewnością elegancki wygląd. Len wyróżnia się również trwałością, odpowiednio pielęgnowany posłuży nam przez długie lata. Tkanina nie jest kurczliwa, dzięki czemu zachowuje swój pierwotny kształt i rozmiar. Len posiada ciekawą właściwość, która wyróżnia go na tle innych tkanin. Im częściej go pierzemy, tym lepiej wygląda, podczas gdy z innymi materiałami zazwyczaj dzieje się odwrotnie. Len jest też bardziej wytrzymały od bawełny, ponieważ składa się z grubszych włókien. Charakteryzuje się też dużą odpornością na powstawanie zabrudzeń. 

Oczywiście, obrusy lniane posiadają również wady. Najważniejszą jest z nich jest oczywiście intensywne gniecenie. Do lnu często dodaje się więc elanę, czyli włókna poliestrowe, żeby łatwiej było zachować estetyczny wygląd obrusu. Dobrym rozwiązaniem może być również obrus bawełniano-lniany, ponieważ jest trwały. Połączenie tych materiałów bardzo elegancko się prezentuje, ponieważ tkanina jest gruba i solidna.

Zalety i wady obrusów ze sztucznych materiałów

Warto jednak pamiętać, że nie musimy się ograniczać do naturalnych tkanin. Do dyspozycji mamy również materiały sztuczne. Najczęściej spotykanym z nich jest wiskoza. Do jej zalet należą niska cena, duża dostępność wzorów i kolorów oraz delikatny połysk, przypominający jedwab. Niestety, obrusy z wiskozy są mało odporne na powstawanie plam oraz szybko się niszczą.

Do dyspozycji mamy również tkaniny syntetyczne. Często wybieranym rozwiązaniem jest obrus z poliestru. Jest tani i łatwy w pielęgnacji, ponieważ praktycznie się nie gniecie. Warto jednak pamiętać, że poliester dość mocno się elektryzuje. Nie powinno się również prać go w zbyt wysokich temperaturach, ponieważ łatwo można go zniszczyć. Zaleca się pranie w maksymalnie 40°C. Podobnie należy postępować z mieszankami bawełny i poliestru.

Z tradycyjnego obrusu, wykonanego z poliestru, dość ciężko spiera się plamy. Na rynku dostępne są jednak bardziej praktyczne produkty, z których bardzo łatwo usuniemy ewentualne zabrudzenia. Są to obrusy plamoodporne. Pokrywa się je specjalną powłoką, która nie przepuszcza płynów. Dzięki temu, resztki napojów lub jedzenia nie wnikają w głąb tkaniny. Wiele osób, podczas poszukiwania odpowiedniego produktu, spotyka określenie: obrus teflonowany. Co to znaczy dla konsumenta? Teflon pełni funkcję apertury, którą pokrywa się tkaninę, aby nadać jej właściwości plamoodporne. Warto jednak pamiętać, że tego typu obrus należy odpowiednio pielęgnować, ponieważ w innym przypadku, straci swoje niezwykłe cechy. Tkaninę powinno się prać rzadko, niewielkie zabrudzenia wystarczy zebrać, za pomocą wilgotnej ściereczki. Jeżeli chcemy odświeżyć obrus, nie należy używać mocnych środków piorących.

Wybór odpowiedniego obrusu to oczywiście kwestia indywidualna. Wszystko zależy od naszych potrzeb i preferencji. Godne uwagi z pewnością są jednak obrusy plamoodporne, które oszczędzają nam problemów z usuwaniem zabrudzeń.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium