Jak wyczyścić rolety dzień-noc i zasłony zaciemniające?
Trudno wyobrazić sobie wnętrze bez rolet lub zasłon. Doskonale chronią przed słońcem oraz spojrzeniami przechodniów i sąsiadów. Na rynku dostępne są tradycyjne rolety zwijane, rolety dzień-noc, a także zasłony zaciemniające. Gdy już wybierzemy model najbardziej odpowiadający naszym potrzebom, pozostaje jeszcze kwestia utrzymana rolet lub zasłon w czystości. Warto stosować się do kilku prostych zasad, żeby rolety lub zasłony posłużyły nam przez lata, cały czas estetycznie wyglądając.
Jak wyczyścić zwijane rolety?
Zwijane rolety wciąż bardzo często pojawiają się w naszych domach. Łatwość utrzymania ich w czystości zależy oczywiście od materiału. Jasne rolety pasują do wielu wnętrz, ale zabrudzenia będą pojawiać się na nich dosyć szybko. Podczas czyszczenia rolet, należy zachować przede wszystkim umiar. Zabrudzenia zazwyczaj nie są zbyt mocne, ponieważ na roletach osadza się głównie kurz. Powinniśmy więc powstrzymać się od prania w pralce, a tym bardziej prasowania. Większość rolet materiałowych jest pokryta tzw. aperturą, która zapobiega utrwalaniu się plam. Zazwyczaj nie ma więc potrzeby zdejmowania rolety z okna. Do czyszczenia najlepiej użyć suchej ściereczki z mikrofibry. Jeśli pojawiły się większe zabrudzenia, możemy delikatnie zwilżyć ściereczkę. Przydatna okazuje również zwyczajna gumka do mazania. Jeżeli na rolecie pojawiły się większe zabrudzenia, możemy spróbować po prostu je wymazać.
Może się zdarzyć, że na rolecie powstały większe zabrudzenia. Często dzieje się to np. w kuchni, gdzie mamy do czynienia z tłuszczem. Pojawia się wtedy problem, czym wyczyścić rolety, żeby ich nie uszkodzić, ale jednocześnie szybko i skutecznie usunąć plamę. W takiej sytuacji możemy posłużyć się delikatnym detergentem. Najlepiej będzie delikatnie nasączyć ściereczkę wodą z odrobiną mydła lub płynu do mycia naczyń. Jeśli obawiamy się, że roleta ulegnie odbarwieniu, warto wypróbować detergent w niewidocznym miejscu np. na materiale, znajdującym się tuż przy rolce. W ten sposób, zyskamy pewność, że czyszczenie nie przyniesie skutków odwrotnych do zamierzonych i nie sprawi, że roleta będzie wyglądać nieestetycznie.
Jak wyprać roletę dzień-noc?
W naszych domach bardzo często pojawiają się także rolety dzień-noc. Składają się z zaciemniających i prześwitujących pasów, dzięki którym można regulować stopień zaciemnienia pomieszczenia. Są więc bardzo praktyczne, a dodatkowo stanowią ciekawy element wystroju wnętrza. Wiele osób ma jednak wątpliwości co do utrzymywania ich w czystości. Podstawą pielęgnacji rolet dzień-noc jest ich regularne odkurzanie. Najlepiej robić to raz w tygodniu, używając końcówki odkurzacza ze szczotką. Powinniśmy także pamiętać, żeby ustawić urządzenie na najmniejszą możliwą moc. Jeśli obawiamy się, że zniszczymy rolety, możemy używać miotełki do kurzu lub miękkiej ściereczki z mikrofibry.
Co jednak zrobić, jeśli oprócz pyłu, na rolecie pojawią się większe zabrudzenia? Ryzyko powstania plam jest spore, szczególnie w kuchni. Wiele osób zastanawia się, czy rolety dzień-noc można prać. Nie powinniśmy tego robić, nawet jeśli zabrudzenia są naprawdę duże. Rolet dzień-noc nie można prać w pralce automatycznej ani oddawać ich do pralni. Jeżeli więc pojawią się zabrudzenia, powinniśmy użyć miękkiej ściereczki z odrobiną detergentu. Bardzo ważna jest szybka reakcja, ponieważ jeśli dopuścimy do zaschnięcia plam, trudno będzie je usunąć, a materiał może ulec odbarwieniu. Warto pamiętać, żeby czyścić roletę naprawdę delikatnie. Mocne szorowanie może doprowadzić do uszkodzenia cienkiego, prześwitującego materiału. Raz na kilka miesięcy, powinniśmy dokładniej wyczyścić roletę. Możemy wtedy zdjąć ją z okna i ręcznie wyprać w wannie, napełnionej wodą z płynem do delikatnych tkanin. Następnie, należy delikatnie odsączyć roletę i odwiesić ją do całkowitego wyschnięcia. W ten sposób dokładnie pozbędziemy się kurzu i wszystkich zabrudzeń.
Jak czyścić zasłony zaciemniające?
Rolety w dużej części wyparły z naszych domów zasłony, które zaczęły w dużej mierze pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną. Na rynku wciąż dostępne są jednak materiały, które niemal całkowicie zatrzymują światło słoneczne. Są to zasłony zaciemniające, łączące w sobie funkcję praktyczną z estetyką. Możemy znaleźć je w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu z łatwością dopasujemy je do każdego wnętrza. Pojawia się jednak pytanie, jak je czyścić, żeby zachowały estetyczny wygląd oraz spełniały swoją funkcję.
Podczas pielęgnacji zasłon zaciemniających należy zachować ostrożność, ponieważ są pokryte substancjami, które mogą źle zareagować na wysoką temperaturę. Powinniśmy więc pamiętać, że nie należy ich prasować. Jeżeli posiadamy ciężką zasłonę z ogumowanego materiału, nie możemy jej prać, a wyłącznie odkurzać i przecierać wilgotną ściereczką. Pozostałe zasłony, najlepiej czyścić ręcznie, zwłaszcza jeśli są w intensywnych kolorach. Warto pamiętać o dokładnym wypłukaniu, żeby detergent nie zostawił nieestetycznych zacieków. Jeżeli nie chcemy prać dużych zasłon ręcznie, możemy zdecydować się na użycie pralki automatycznej. Powinniśmy jednak wybrać delikatny program oraz nie korzystać z funkcji wirowania.
Warto wiedzieć, jak wyczyścić rolety i zasłony, żeby pozbyć się nieestetycznych zabrudzeń, a jednocześnie nie uszkodzić materiału. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim umiar, czyli unikanie silnych środków do czyszczenia oraz wysokich temperatur.