Jak usunąć dokuczliwe plamy z obrusu?
Jak usunąć dokuczliwe plamy z obrusu?

Piękny obrus to ozdoba każdego stołu. Ze względu na pełnioną przez siebie funkcję, jest jednak szczególnie narażony na zabrudzenia. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby kawałek jedzenia, wino, kawa lub wosk ze świecy znalazły się na tkaninie. Warto wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji, żeby przywrócić naszemu obrusowi śnieżną biel. Oprócz silnych detergentów, mamy do dyspozycji domowe sposoby, które są skuteczne, a jednocześnie bezpieczne dla środowiska i naszego zdrowia.

Jak usunąć wosk z obrusu?

Podczas uroczystych kolacji, na stole zazwyczaj pojawiają się świeczniki. Wyglądają efektownie i dają przyjemne, naturalne światło. Niestety, kapiący ze świec wosk może znaleźć się na obrusie, zwłaszcza jeśli świecznik pozostaje zapalony przez wiele godzin. Po zakończeniu kolacji wosk zazwyczaj jest już zaschnięty. Podstawowym błędem są usilne próby zdarcia go z tkaniny. W ten sposób możemy zniszczyć włókna, przez co naszego obrusu już nie uda się uratować. Lepszym wyjściem będzie włożenie go do zamrażarki,  a następnie wykruszenie zamarzniętego wosku.

Warto dowiedzieć się, jak pozbyć się wosku z obrusu tak, żeby go nie uszkodzić. Jedną z najprostszych metod jest wyprasowanie tkaniny. Pod miejscem, gdzie znajduje się plama, należy położyć papierowy ręcznik, a następnie przykładać niezbyt mocno nagrzane żelazko. Wosk znajdzie się na ręczniku papierowym, a nam zostanie wypranie obrusu. Plamę po wosku bez problemu spierzemy w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Na rynku dostępne są jednak obrusy, które można prać wyłącznie w prawie zimnej wodzie. W takim wypadku najpierw powinniśmy nałożyć na obrus mieszaninę krochmalu, skrobi kukurydzianej oraz płynu do prania. Należy wetrzeć ją w plamę, pozostawić do wyschnięcia, a następnie usunąć i wyprać obrus, zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak usunąć z obrusu plamy po jedzeniu i napojach?

Jednym z najczęstszych problemów jest powstawanie zabrudzeń, związanych z jedzeniem. Po zakończonej kolacji niejednokrotnie martwimy się, jak usunąć tłuste plamy z obrusu. Na szczęście, jest na to sposób. Przed włożeniem obrusu do pralki, należy go zaprać za pomocą płynu do mycia naczyń.

Podczas spotkań towarzyskich, pojawiają się również napoje, dlatego w ogólnym zamieszaniu, bardzo łatwo może dojść do ich rozlania. Wiele obaw wywołuje powstanie plamy z kawy, ponieważ ten ciemny napój wydaje się trudny do sprania. Okazuje się jednak, że łatwo poradzimy sobie z tym, używając domowych sposobów. Jeżeli zastanawiamy się, jak sprać kawę z obrusu, w pierwszej kolejności powinniśmy sięgnąć po ocet. Wystarczy dodać łyżeczkę na litr wody, a następnie zaprać obrus, za pomocą gąbki. Przydatna może okazać się również soda oczyszczona. Odrobinę proszku należy nałożyć na plamę i pocierać wilgotną ściereczką. Te sposoby sprawdzają się również, jeśli na stole została rozlana herbata.

Jedną z najbardziej stresujących sytuacji dla każdej gospodyni jest jednak z pewnością rozlanie czerwonego wina. Ten napój jest doskonałym uzupełnieniem dań mięsnych, ale może też powodować powstawanie nieestetycznych plam. Jeżeli jednak wiemy, jak usunąć plamy po winie z obrusu, tkanina posłuży nam jeszcze przez długi czas, zachowując śnieżnobiały kolor. Najbardziej popularnym sposobem jest z pewnością użycie soli kuchennej, która wchłonie wilgoć i barwnik. Plamę należy obficie posypać solą i zostawić na około godzinę. Następnie, należy wypłukać sól pod zimną wodą i tradycyjnie wyprać obrus. W podobny sposób można zastosować również pastę z mąki ziemniaczanej i soku z cytryny.

Jak prać obrusy?

Nawet jeśli na naszym obrusie nie ma bardzo widocznych plam, musimy regularnie go odświeżać. Częstym błędem jest pranie tkaniny w wysokich temperaturach. Zawsze powinniśmy stosować się do zaleceń producenta oraz brać pod uwagę materiał wykonania. Warto dowiedzieć się, jak prać obrus, żeby posłużył nam przez wiele lat, zachowując swój estetyczny wygląd.

Coraz większą popularność zyskują obrusy plamoodporne z poliestru. Nie oznacza to oczywiście jednak, że nie trzeba ich prać. Po pierwsze, plamy mogą powstawać, ale nie wnikają w głąb tkaniny. Po drugie, obrus należy odświeżać, aby zachować higienę, ponieważ ma bliski kontakt z żywnością. Do prania nie należy stosować mocnych detergentów i wybielaczy, ponieważ mogą pozbawić obrus jego plamoodpornych właściwości. Nie powinno się także stosować płynów zmiękczających. Warto również pamiętać, żeby nie stosować temperatur wyższych, niż czterdzieści stopni Celsjusza. Jeżeli mamy dodatkowe wątpliwości, jak prać obrus z poliestru, zawsze należy sięgnąć po zalecenia producenta.

Nie musimy stosować się do powyższych zasad, jeżeli posiadamy obrus w 100% wykonany z bawełny. Taką tkaninę można brać nawet w 90 stopniach Celsjusza, o ile jest biała. Obrus kolorowy powinno prać się maksymalnie w 60 stopniach, żeby nie straciła swojej barwy. Warto też pamiętać, aby nie wkładać do pralki innych tekstyliów. Obrus może zafarbować lub zostać uszkodzony mechanicznie, dlatego powinien być prany sam.

Odpowiednia pielęgnacja obrusu, sprawia, że posłuży nam przez wiele lat. Warto więc kierować się kilkoma prostymi zasadami, aby pozbyć się uciążliwych plam i zachować estetyczny wygląd tkaniny.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium