Jak urządzić wspólny pokój dla rodzeństwa? Poznaj nasze wskazówki!
Jak urządzić wspólny pokój dla rodzeństwa? Poznaj nasze wskazówki!

Posiadanie dzieci to prawdziwe szczęście i skarb. Nie jest tajemnicą, że pary najchętniej decydują się na dwójkę potomstwa, a to oznacza, że stają one przed ogromnym wyzwaniem. Konieczne staje się bowiem zaaranżowanie przestrzeni dla rodzeństwa, tak by każde z dzieci miało swoją prywatną, a zarazem i wspólną przestrzeń. Chyba nikt nie wątpi w to, że najlepiej mieszka się właśnie z rodzeństwem. Tak więc jak urządzić pokój dla obojga pociech? Poznaj nasze wskazówki!

Rodzeństwo zawsze razem

Wielu rodziców zastanawia się jak urządzić pokój dla rodzeństwa? Okazuje się, że wspólne mieszkanie i wspólne dzielenie ze sobą przestrzeni ma ogromnie dużo plusów. Dzieci będą bowiem razem korzystać, ze wspólnego pokoju, więc z pewnością jest to dla rodziców ogromne ułatwienie. Pokój dla rodzeństwa będzie wbrew pozorom o wiele łatwiej urządzić, a po drugie, o wiele łatwiej wykreować w nim przestrzeń do wspólnej zabawy. Jednak wiele osób zastanawia się jak podzielić pokój dla rodzeństwa? Otóż w tym wypadku warto pamiętać o tym, że niezbędne będzie wydzielenie dwóch stref. Pierwszą z nich powinna być strefa snu, a drugą z nich strefa zabawy. Niemniej jednak nie oczekujmy, że nasze pociechy nie będą tylko i wyłącznie bawić się w wydzielonej do tego strefie, a także spać i wypoczywać będą jedynie w strefie snu. Jednak ustalenie tego typu granic znacznie pomoże im zachować porządek. W jednej komodzie wówczas warto wyznaczyć miejsce jedynie na trzymanie ubrań, w drugiej zaś zaaranżować przestrzeń do przechowywania zabawek. Co więcej, podczas aranżowania pokoju dla rodzeństwa warto również wziąć pod uwagę wiek pociech. O ile są one już w starszym wieku, to z pewnością sfera zabawy będzie się zamieniała w sferę nauki. Prawdziwym wyzwaniem będzie jednak urządzenie małego pokoju dla dzieci w różnym wieku. Pociechy będą miały z pewnością różne potrzeby, a niewielki pokój znacznie może utrudnić aranżację. Niemniej jednak warto zachować zasadę wspólnej strefy snu, a także wydzielić niewielką przestrzeń do zabawy dla młodszego z dzieci i niewielką przestrzeń do nauki, dla starszego z nich. 

Jak zaaranżować dla rodzeństwa strefę snu w pokoju?

Z reguły zdarza się tak, że pokój dziecięcy, szczególnie w przypadku mieszkania w bloku nie jest zbyt pokaźnych rozmiarów. Wówczas aranżacja strefy snu dla pociech może być nieco większym wyzwaniem. Jednak świetnym rozwiązaniem, które nie tylko zapewni wygodną strefę snu, ale także pozwoli na zaoszczędzenie nieco miejsca w pokoju jest postawienie na łóżko piętrowe. Łóżko piętrowe stanie się również swoistym placem zabaw i jedną z największych zabawek, jakie dzieci będą miały do dyspozycji w pokoju. Poszukiwanie odpowiedniego łózka piętrowego może wydawać się dość trudnym zadaniem, jednak wybranie się z pociechami do sklepu meblowego i pozwolenie im wypróbowania kolejnych łóżek będzie dla nich dodatkową przyjemnością. W przypadku łóżek piętrowych dla starszaków warto zdecydować się na modele, które mają o wiele mniejsze barierki na górze, a także stabilną drabinkę, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie starszakom wejść na łóżko i z niego zejść. Nie można zapomnieć o odpowiedniej pościeli dla dziecka. Do łóżka piętrowego najlepiej sprawdzi się pościel dziecięca 160 × 200, gdyż te wymiary są zwykle standardowe i z pewnością dopasują się do piętrowego łózka. W przypadku pościeli dziecięcej warto wybierać modele kolorowe i ze wzorami dla najmłodszych, by mogli oni zasypiać w towarzystwie swojego ulubionego bohatera z kreskówki. Co jeszcze powinno znaleźć się w strefie snu? Nie można oczywiście zapomnieć o tym, by znalazły się tam komody i szafy na ubrania. Warto pamiętać o tym, żeby podzielić meble w ten sposób, by każde z dzieci miało własne szuflady na prywatne rzeczy, a także wydzielić dwie osobne części szafy.

Jak zaaranżować sferę zabawy dla rodzeństwa?

Urządzanie pokoju dzieci, w którym ma się znaleźć wspólna strefa zabawy jest bez wątpienia jedną z najważniejszych kwestii. Idealnym akcesorium, które może być wykorzystywane do zabawy będzie więc dywan. Dzieci z reguły będą bawić się właśnie na nim, więc warto zadbać o to, by był on kolorowy, a także odpowiednio miękki. Jednak warto pamiętać, że rodzeństwo nie zawsze będzie spędzało czas na wspólnej zabawie i z pewnością, każde z dzieci będzie chciało również pobawić się w samotności. Właśnie z tego powodu, warto wyposażyć strefę zabawy w dwa osobne dywany o podobnym rozmiarze. Kolejno trzeba zadbać o to, by ze strefy zabawy zniknęły wszystkie przedmioty, o które dziecko może wyrządzić sobie krzywdę. Strefa zabawy powinna być jak najbardziej bezpieczna. Nie bójmy się również eksperymentować z kolorami i różnymi dodatkami i akcesoriami. Warto postawić na wiklinowe lub materiałowe kosze dla każdego z dzieci, by miały one swoją, prywatną przestrzeń do przechowywania własnych zabawek. Co więcej, kosze te nauczą pociechy utrzymywania porządku, a jednocześnie dbania o swoje przedmioty. Dodatkowo nauczą się one cennej lekcji odnośnie respektowania cudzej wartości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium