Jak w prosty sposób urozmaicić wygląd stołu?
Jak w prosty sposób urozmaicić wygląd stołu?

Dary jesieni nie tylko na talerzu

 Jesień to pora roku, gdy róg obfitości wysypuje swoją zawartość wprost do naszych spiżarni. Oprócz kulinarnych rozkoszy ta pora roku serwuje nam mnogość plonów idealnie nadających się do dekoracji naszych stołów. Pierwszym symptomem nadchodzących zmian w przyrodzie jest pojawienie się wrzosów, które są wprost stworzone, aby zająć centralne miejsce na jednokolorowym obrusie. I choć minimaliści powiedzą, że taka dekoracja w zupełności wystarczy, warto pójść o krok dalej i dopełnić wystrój dodając wykonane z syntetycznej plecionki okrągłe podkładki na stół, najlepiej we wrzosowym kolorze. 

Coraz dłuższe jesienne wieczory zachęcają także do wieczornych rozmów przy stole. Jest coś niezwykłego w takich chwilach, gdy na blacie płoną świecę a my widzimy twarze naszych gości w świetle, w którym nasi przodkowie przyglądali się sobie przy ogniskach. Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami tealightów, czy dużych i ciężkich świec bez trudu zaaranżujemy wystrój z ich zastosowaniem. Dla bezpieczeństwa umieśćmy płonące dekoracje w lampionach i świecznikach. Możemy oczywiście wykorzystać gotowe, fabryczne przedmioty, lub wykonać je samodzielnie ze słoika, a nawet dyni. Do dyniowego lampionu idealnie pasować będą ciemnobrązowe podkładki pod talerz natomiast jeśli wykorzystamy słoik, przyklejmy do jego zewnętrznej strony kilka kolorowych liści, lub włóżmy do środka kasztany, lub paciorki jarzębiny. 

Magiczna zima na naszych stołach

Wraz z corocznym odliczaniem dni do świąt Bożego Narodzenia nasze stoły przechodzą bajeczną metamorfozę. Każdy z nas pragnie stworzyć i zatrzymać gwiazdkowy nastrój jak najdłużej. Barwy jesieni ustępują miejsca pozłacanym i posrebrzanym bieżnikom, pojawiają się gadżety takie jak podkładki na stół w kolorze butelkowej zieleni, szlachetnego granatu, czy ożywiającej czerwieni. To na nich, nie obawiając się o zabrudzenie drewnianych blatów będziemy organizować wigilijne wieczerze i inne świąteczne uczty dla naszych rodzin i przyjaciół. 

W okresie oczekiwania na dzień Wigilii możemy ustawić na stole wspaniały wieniec adwentowy, aby z każdym tygodniem czuć coraz większą ekscytację nadchodzącymi świętami. A gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, nasz domowy stół będzie pięknie udekorowany. Podobnie jak domownicy włożą na siebie odświętne ubrania, powierzchnia stołu przybierze niecodzienną szatę złotych świec, eleganckich podkładek na stół, biżuteryjnych klamerek do serwet, pachnących jodłowymi gałązkami bożonarodzeniowych stroików, umieszczonymi na wyściełanym białym lnianym obrusie od babci stole. Nic więc dziwnego, że obraz wigilijnego stołu w rodzinnym domu każdy z nas nosi głęboko w swoim sercu. 

Niech no tylko zakwitną jabłonie

Wraz z nadejściem wiosny zmieniają się także domowe dekoracje. Pozbywamy się stroików z szyszek, zaś suszone kwiaty zastępujemy doniczkami z uroczymi hiacyntami i prymulkami. W aranżacjach stołów coraz śmielej stosujemy pastelowe barwy, szukając pomysłu na szybki, wiosenny lifting mieszkania. Podczas wiosennych spacerów zerwijmy kilka gałązek wierzby i umieśćmy ją w szklanym flakonie pośrodku stołu a po kilku dniach zyskamy piękne bazie. Pozostaną z nami aż do Wielkanocy. Przynoszenie do domu gałązek drzewek oraz kiści kwitnących przy drodze polnych kwiatów, lub zakup konwalii od przydrożnej handlarki, to doskonała metoda, aby zawsze mieć na stole w pełni ekologiczną i sezonową dekorację. Jest to ponadto niezastąpione rozwiązanie, gdy pragniemy, wraz z nadejściem wiosny zamienić nasze mieszkanie w romantyczny zakątek. Aby poczuć zapach i usłyszeć brzmienie wiosny wystarczy tylko otworzyć okno. 

Naturalne elementy wystroju bez trudu uzupełnimy kupując w sklepach z akcesoriami domowymi gotowe urocze drobiazgi. Drewniane lub ceramiczne ptaszki, pastelowe obrusy, czy miętowe i żółte podkładki na stół perfekcyjnie wpiszą się w wiosenny klimat. Może wiosenne porządki staną się także dobrą okazją do długo odkładanej wymiany zniszczonych porcelanowych talerzy i kubków? 

Czy pamiętasz tę muszelkę?

Latem chętnie spożywamy lekkie dania i ubieramy się w zwiewne kwieciste sukienki. Aranżacja stołu także powinna być wakacyjna, aby przypominała nam chwile spędzone w podróży. Możemy na przykład udekorować stół w stylu rustykalnym, który przywiedzie na myśl dzieciństwo spędzone na wsi. Idealne będą do tego okrągłe podkładki na stół z plecionki, znanej z letnich kapeluszy i plażowych toreb oraz obrusy w kwiatowe wzory. 

Wielu osobom wakacje kojarzą się wyłącznie z morzem. To doskonale! Marynistyczne dekoracje domowych pomieszczeń, w tym jadalni są ponadczasowym trendem, wiernie powracającym do nas każdego lata. Świeczniki w kształcie latarni morskich, butelki wypełnione muszelkami z hiszpańskich plaż, czy kompozycje z patyków, poszarganych srogimi falami Bałtyku w otoczeniu błękitnych podkładek kuchennych z pewnością zostaną docenione przez naszych gości. 
Niech wiosna, lato, jesień i zima goszczą nie tylko za oknami, ale także na naszych rodzinnych stołach. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium