Jak prać poduszki?
Jak prać poduszki?

Każdy z nas uwielbia poduszki. Nie tylko można na nich wygodnie wypocząć, ale co najważniejsze, są one nieodzownym elementem dekoracyjnym w salonie czy w sypialni. Poduszki charakteryzują się rozmaitymi wzorami, kolorami, a co ważniejsze również różnym wypełnieniem. To od niego w dużej mierze zależy stopień miękkości jak i również sposób, w jaki o poduszki możemy zadbać. Nie jest tajemnicą, że by na długo zachowały swoje walory, należy je regularnie prać. Jak więc prać poduszki w zależności od ich wypełnienia?

Jak prać poduszki w pralce?

W pierwszej kolejności, zanim zabierzemy się za pranie poduszek w pralce, należy upewnić się, czy producent na metce dopuszcza ten sposób ich czyszczenia. Jeśli jednak pranie poduszek w pralce jest dozwolone, to wówczas konieczne jest sprawdzenie, z jakim rodzajem wypełnienia mamy do czynienia. Niemniej jednak istnieje kilka podstawowych zasad, które należy zastosować za każdym razem podczas prania. Jak prać poduszki w pralce? Oto kilka reguł:

  • Nie używajmy zbyt gorącej wody- najlepiej będzie jeśli ograniczymy się do prania w 30 stopniach Celsjusza, gdyż wyższe temperatury mogą uszkodzić poduszki.
  • Wybierzmy odpowiedni program do prania- w zależności od wypełnienia poduszki i możliwości programujących pralki.
  • Wrzućmy piłki tenisowe do bębna maszyny- co zapobiegnie "zbiciu się" wypełnienia poduszki w jedną całość.
  • Ustawmy kilka płukań- nawet 4 płukania będą lepsze niż jedno intensywne.
  • Wyłączmy wirowanie- jeśli jednak nie jest to możliwe, najlepiej będzie zmniejszyć je do 400 obrotów.

Jak prać poduszki z pierza?

Poduszki z pierza mogą dość często wymagać odświeżenia. Jednym z najlepszych sposobów na tego typu odświeżenie, jest wypranie ich wypranie. By ułatwić sobie życie, możemy to zrobić przy pomocy pralki. Jak prać poduszki z pierza w pralce? Otóż w pierwszej kolejności, najlepiej jest wybrać program do delikatnych tkanin. Najlepsze będzie pranie wodne, przy użyciu możliwie jak najdelikatniejszych detergentów. Ogromną uwagę należy poświęcić również procesowi suszenia. Poduszki z pierza muszą zostać wysuszone szybko, a pierze podczas tego procesu kilkukrotnie strzepane, by nie zbiło się w jedną grudę.

Jak prać poduszki syntetyczne?

Poduszki syntetyczne są jednym z najpopularniejszych modeli na rynku. Ich odświeżenia możemy dokonać poprzez upranie ich w pralce. Jak prać poduszki syntetyczne? Otóż zaleca się ich pranie w niskich temperaturach, nie wyższych niż 40 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że w pralce nie można prać poduszek z wypełnieniem syntetycznym z lateksu, dlatego przed wrzuceniem ich do bębna, dokładnie sprawdźmy zalecenia z metki. W przypadku poduszek syntetycznych zaleca się również użycie delikatnych detergentów, a także unikanie wirowania.

Jak prać poduszki z waty?

Poduszki z waty są co prawda jednymi z najmniej popularnych produktów. Niemniej jednak znajdują one w dalszym ciągu szerokie grono zwolenników. Jak prać poduszki z waty? Tu podobnie jak w przypadku poduszek syntetycznych, zaleca się możliwie jak najniższe temperatury, a także całkowitą rezygnację z wirowania. Pamiętajmy, że wata ma tendencję do zbijania się w jedną, twardą grudę. Warto więc wrzucić do bębna maszyny kilka piłek tenisowych. Nie pierzmy także zbyt duże ilości poduszek z waty jednocześnie. Dwie poduszki w bębnie będą całkowicie wystarczające. Zwróćmy także uwagę na proces ich suszenia. Najlepiej więc prać je w upalny dzień, by mogły spokojnie wyschnąć przy pomocy światła słonecznego.

Jak prać poduszki z granulatem?

Poduszki z granulatem są szczególnym rodzajem poduszek. Świetnie sprawdzają się one jako elementy ozdobne, a także nadają się do spania. Wobec tego ich popularność znacznie wzrosła w ostatnim czasie. Jak prać poduszki z granulatem? Podobnie jak w przypadku wszystkich, powyższych rodzajów wypełnienia, znów zaleca się temperatury, które nie przekraczają 40 stopni Celsjusza. Konieczne jest również sprawdzenie metki, z jakiego materiału poduszka została wykonana, gdyż niektóre z nich będą przeznaczone tylko i wyłącznie do prania na sucho. Pamiętajmy także, by unikać wirowania, a co najmniej zmniejszyć jego intensywność. Poduszki z granulatem nie mają tendencji do zbijania się, więc ich pranie w pralce nie powinno być problemem.

Jak prać poszewki na poduszki?

Poszewki na poduszki spokojnie można wyprać w pralce, wraz z innymi rzeczami, jeśli mamy pewność, że nie będą one farbować. Wówczas możemy prać je w temperaturze 60 stopni Celsjusza z wykorzystaniem normalnych detergentów do tkanin. Warto jednak przed praniem dokładnie odseparować poszewki w kolorach jasnych i ciemnych i wyprać je osobno. Jeśli jednak mamy do czynienia z poszewkami ozdobnymi, najlepiej będzie umieścić je w specjalnych siateczkach do prania. W takich wypadkach warto również zastosować delikatny płyn do płukania tkanin. Poszewki ozdobne powinniśmy również prać oddzielnie, by uniknąć skręcania i rozciągania się tkaniny, co może doprowadzić do uszkodzenia lub oderwania się ozdób. Zmniejszmy również temperaturę do 40 stopni Celsjusza. Jeśli dysponujemy poszewkami na poduszki z dodatkowym włosiem czy puchem na wierzchu, warto prać je w jeszcze niższej temperaturze i w jak najdelikatniejszym cyklu prania. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium