Jak prać i prasować zasłony welurowe?
Jak prać i prasować zasłony welurowe?

Zasłony z weluru są cenione, ze względu na swój elegancki wygląd. Wiele osób ma jednak wątpliwości, jak je pielęgnować, żeby nie straciły wyjątkowego kształtu i faktury. Rzeczywiście, welur jest wymagającym materiałem. Należy obchodzić się z nim bardzo delikatnie, ponieważ nie toleruje wysokich temperatur ani silnych detergentów. Jeżeli jednak poświęcimy naszym zasłonom wystarczająco dużo uwagi, przez lata będą zdobić nasz dom.

 

Czym charakteryzują się welurowe zasłony?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest welur. Bardzo często myli się go z aksamitem. Takie nazewnictwo nie jest jednak dużym błędem. Welur, aksamit i welwet to rodzaje pluszu, czyli miękkiej tkaniny o niskiej okrywie włosowej. Różnią się wyłącznie sposobem tworzenia okrywy włókiennej, ale ich właściwości są do siebie zbliżone. Zasady, dotyczące pielęgnacji aksamitu i weluru, również znacząco się nie różnią.

Podobny efekt dają także zasłony zamszowe, chociaż są wykonane z całkowicie innego materiału. Zamsz nie należy do pluszów, ale jest rodzajem miękkiej wyprawionej skóry zwierzęcej. Zazwyczaj kojarzy nam się z butami na jesień lub lekkimi kurtkami. Z zamszu wykonuje się jednak również grube, eleganckie zasłony o krótkim włosiu. Zdecydowanie częściej do ich produkcji wykorzystuje się jednak zamsz syntetyczny, niż naturalny. Podobnie jak welur, zamsz trzeba starannie pielęgnować, żeby zachował swój estetyczny wygląd.

Najbardziej charakterystyczną cechą weluru jest jego miękkie i przyjemne w dotyku włosie. Daje to bardzo ciekawy efekt wizualny. Trzeba jednak pilnować, żeby włoski zawsze były ułożone w jedną stronę, ponieważ jeżeli tak nie jest, tkanina wygląda na nierówną. Welur to gruby i ciężki materiał, który elegancko się prezentuje. Często pojawia się więc we wnętrzach w stylu klasycznym lub glamour. Doskonale sprawdzają się również, jeżeli chcemy ocieplić surowe, minimalistyczne wnętrze. Welurowe zasłony mogą więc stanowić element pomieszczeń w stylu industrialnym lub skandynawskim.

Jak prać zasłony welurowe?

Często nie mamy pewności, jak prać aksamitne zasłony, a także, czy w ogóle można to robić. Tkaninę trzeba oczywiście raz na jakiś czas odświeżyć. Nie należy jednak robić tego częściej, niż raz na kilka miesięcy, ponieważ welur łatwo traci swój elegancki wygląd. Zasłon oczywiście nie powinno wkładać się do pralki automatycznej. Można za to prać je ręcznie w ciepłej wodzie. Optymalna temperatura to 30°C. Należy również unikać mocnych detergentów. Zdecydowanie lepsze będą łagodne środki piorące, ponieważ nie spowodują uszkodzenia delikatnej struktury tkaniny. Zasłonę należy delikatnie wypłukać. Powinniśmy jednak unikać zbyt intensywnego wyciskania wody, żeby uniknąć powstawania zacieków. Zasłony najlepiej jest suszyć w pozycji poziomej, aby tkanina nie straciła swojego pierwotnego kształtu.

Powinniśmy pamiętać również, że w przypadku weluru, bardzo ważne jest szybkie działanie. Jeżeli na zasłonie powstanie plama, należy natychmiast starać się ją wywabić. Nie można pozwolić na samoistne wchłonięcie zabrudzenia, a tym bardziej, wcierać plamy w tkaninę. Jeżeli nie zareagujemy natychmiast, prawdopodobnie dojdzie do powstania nieodwracalnego uszkodzenia materiału. Należy więc od razu zebrać zanieczyszczenia papierowym ręcznikiem, gąbką lub bawełnianą szmatką. W przypadku większych zabrudzeń, możemy zwilżyć ściereczkę, a nawet posłużyć się szarym mydłem. Zawsze należy zaczynać od zewnętrznej części plamy, a kończyć w środku, żeby nie doprowadzić do jej rozmazania. Warto jednak natychmiast osuszyć czyszczone miejsce, żeby nie dopuścić do powstawania nieestetycznych zacieków. Powinniśmy też unikać intensywnego wcierania, które może prowadzić do uszkodzenia delikatnych włosków.

W przypadku pielęgnacji weluru, bardzo istotna jest również regularność. Warto więc pamiętać o systematycznym szczotkowaniu tkaniny, żeby pozbyć się kurzu i dobrze ułożyć włosie. Należy to jednak robić delikatnie i zawsze w kierunku, zgodnym z naturalnym ułożeniem włosia. 

Jak prasować zasłony welurowe?

Na zasłonach z weluru mogą również pojawiać się nieestetyczne zagniecenia. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy jednak próbować pozbyć ich się za pomocą tradycyjnego żelazka. Jego użycie spowoduje zniszczenie delikatnej faktury weluru. Powstaje więc pytanie, jak prasować zasłony welurowe, żeby nie doprowadzić do ich zniszczenia, a jednocześnie przywrócić tkaninie estetyczny wygląd. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie parownicy. Są mobilne i umożliwiają prasowanie na odległość, dzięki czemu tkanina nie jest bezpośrednio narażona na działanie wysokiej temperatury i uszkodzenia mechaniczne, spowodowane naciskiem. Parownica nie tylko usuwa zagniecenia, ale też odświeża zasłonę, dzięki czemu nie trzeba jej tak często prać. Para wodna doskonale usuwa też z tkaniny roztocza kurzu domowego, dzięki czemu welur staje się bardziej przyjazny dla alergików.

Zasłony welurowe są bardzo efektowne i eleganckie. Trzeba im jednak poświęcić dość dużo uwagi, żeby zachowały swoje właściwości. Jeżeli będziemy odpowiednio traktować welur, posłuży nam przez długie lata, zachowując estetyczny wygląd.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium