Jak regularnie dbać o pościel, aby służyła nam jak najdłużej?
Jak regularnie dbać o pościel, by służyła nam jak najdłużej?

Zakup pościeli często jest jednym z największych dylematów. Tak naprawdę, to właśnie od niej zależy, czy będziemy mogli spać spokojnie i co najważniejsze zdrowo. Z tego też powodu zwykle ten zakup musi być dobrze przemyślany. Warto jednak pamiętać, że dobrej jakości pościel często wiąże się z dość sporym wydatkiem, a jej użytkownicy zwykle chcą, by służyła im ona jak najdłużej. Jak więc regularnie i odpowiednio o nią dbać, byśmy mogli cieszyć się świetną pościelą przez długi czas?

Jak regularnie dbać o pościel?

Obecnie na rynku można spotkać wiele rodzajów pościeli. Największą popularnością cieszy się jednak pościel bawełniana i pościel bambusowa. Są to pościele o wysokiej jakości, a także wielu właściwościach i z pewnością pozytywnie wpływają one na komfort naszego snu. Jednak nawet najlepsze pościele wraz z upływem czasu znacznie stracą na swoich walorach estetycznych, a także przestaną należycie spełniać swoją rolę, jeśli nie będziemy w stanie o nie odpowiednio zadbać. Co jest najważniejsze podczas dbania o pościel? Bez wątpienia należy wskazać tu na regularność. Czyszczenie, a także krochmalenie pościeli powinno być nawykiem. Tylko i wyłącznie w ten sposób będziemy mogli korzystać z niej przed długi czas, a sama pościel nie straci nic na swoim wyglądzie i jakości. Chyba każdy z nas, szczególnie po ciężkim dniu w pracy czy w szkole, marzy o tym, by zrelaksować się i odpocząć czując na skórze przyjemny dotyk świeżej i miękkiej pościeli. Jeśli więc ma ona taka pozostać przez długi czas, powinniśmy pamiętać o kilku, złotych zasadach. Otóż:

  • pościel, bez względu na rodzaj musi być czyszczona regularnie.
  • pościel powinna być prana osobno, bez innych ubrań.
  • do prania pościeli powinno się wykorzystywać jedynie wysokiej jakości środki piorące, dedykowane materiałowi, z którego pościel została wykonana.
  • po zakończonym praniu pościel powinna być odpowiednio rozwieszona i pozostawiona do wyschnięcia.
  • podczas każdego prania należy się dokładnie stosować do instrukcji zamieszczonej na metce.
  • warto pamiętać, że istnieją rodzaje pościeli, które są przeznaczone tylko i wyłącznie do prania chemicznego.
  • pościel musi być odpowiednio przechowywana.
  • o ile instrukcja nie mówi inaczej, po każdym praniu pościel powinna być wyprasowana.
  • pościel powinna być zmieniana raz w ciągu tygodnia.

Jak prać pościel?

Z pewnością wielką niewiadomą wciąż jest kwestia odpowiedniego prania pościeli. Okazuje się, że czyszczenie pościeli w ten sposób jest niezwykle istotne, jeśli chcemy, by służyła nam ona przez wiele lat. Zatem jak prać pościel? Otóż pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić tuż po zakupie nowej pościeli jest dokładne przestudiowanie metki i sprawdzenie instrukcji i zaleceń dotyczących prania. To właśnie tam znajdziemy odpowiedź na pytanie: jak prać pościel? Warto pamiętać, że różne rodzaje pościeli mogą wymagać innej temperatury, a także innych środków piorących. Pierwsze pranie jest również istotne, gdyż jeśli nie zastosujemy się do instrukcji, nasza nowa pościel od razu może stracić swoje walory estetyczne i swoją funkcjonalność. Koniecznie należy pamiętać o tym, że podobnie jak przy praniu ubrań, tak samo przy praniu pościeli należy oddzielić jasne i ciemne kolory i uprać je osobno. Warto również unikać prania pościeli z innymi materiałami, szczególnie tymi, które wymagają prania w wyższej temperaturze i mają tendencję do farbowania. Kolejno niezbędne jest odpowiednie dobranie środków piorących. Tu również należy wziąć pod uwagę rodzaj pościeli i dobrać proszek lub płyn tak, by nie zniszczył on materiału. Najważniejszą zasadą podczas prania pościeli jest jednak to, by wykorzystywać do tego procesu niskie temperatury. Dzięki temu można zapobiec deformowaniu się pościeli, a także pozwoli to zachować jej wyrazisty kolor na długi czas. Następnie, po zakończonym czyszczeniu, niezbędne jest rozwieszenie pościeli, a następnie jej dokładne wyprasowanie. Tylko i wyłącznie regularne dbanie o pościel pozwoli zachować ją w nienaruszonym stanie nawet przez wiele lat.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium