Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (DPD Pickup punkt odbioru/automat paczkowy) już od 200,00 zł.

Jak często zmieniać ręczniki w łazience?

Jak często zmieniać ręczniki w łazience?

Jak często zmieniać ręczniki w łazience?

Pranie to jedna z najczęściej wykonywanych prac domowych. Zazwyczaj większość pralki zajmuje odzież. Zakładamy ubrania każdego dnia, dlatego pamiętamy o ich odświeżeniu. W przypadku pościeli i ręczników sprawa zazwyczaj wygląda jednak inaczej. Warto upewnić się, że należycie dbamy o higienę przedmiotów, które mają tak bliski kontakt z naszą skórą.

 

Jak wybrać najlepsze ręczniki do łazienki?

Pierwszym krokiem do zachowania czystości w łazience jest oczywiście wybór odpowiedniego wyposażenia. Warto więc wybrać ręczniki, które będą praktyczne i łatwe do utrzymania w czystości, aby nie dokładać sobie dodatkowej pracy. Bezpiecznym wyborem z pewnością będą ręczniki bawełniane. Naturalny materiał doskonale chłonie wodę, a jednocześnie jest miękki, przyjemny w dotyku i wytrzymały. Nie bez powodu, bawełna wciąż pojawia się w naszych łazienkach zdecydowanie najczęściej. 

Możemy zdecydować się również na ręczniki bambusowe. Zazwyczaj nie składają się one w 100% z włókien bambusa, ale posiadają określoną domieszkę tego materiału. Tego typu ręczniki wchłaniają wilgoć jeszcze lepiej, niż produkty bawełniane. Są też bardzo miękkie i nie mają właściwości uczulających, dlatego są odpowiednie dla alergików. Produkty bambusowe cechują się też dużą wytrzymałością. Pod względem właściwości, przypominają więc bawełnę. Warto jednak pamiętać, że są droższe. Bezpieczeństwo i komfort użytkowania sprawiają, że ręczniki dla dzieci zazwyczaj są właśnie z bawełny lub bambusa.

Na rynku dostępne są również produkty, których najważniejszą cechą jest szybkie wysychanie. Zazwyczaj szyje się je z mikrofibry. Jest to sztuczny materiał, składający się z wyjątkowo cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych. Dzięki temu, ręczniki są niezwykle chłonne. Tego typu produkty są określane przez producentów, jako ręczniki szybkoschnące. Ich zaletą jest to, że bardzo dobrze chłoną wilgoć. Są jednak na tyle lekkie i cienkie, że wysychają znacznie szybciej od ręczników tradycyjnych. Tego typu produkty częściej wykorzystuje się jednak na basenie lub podczas wycieczki, niż w domu. 

Jak często zmieniać ręczniki w łazience?

W natłoku codziennych obowiązków często zdarza się, że zapominamy o zmianie ręczników czy pościeli. Przypominamy sobie o tym, dopiero gdy wyczuwamy nieprzyjemny zapach lub dostrzegamy zabrudzenia. Niestety, jest to zdecydowanie za rzadko. Ręcznik przez większość czasu jest wilgotny, ponieważ wycieramy w niego ciało, a w łazience często pojawia się para wodna. Tego typu środowisko zdecydowanie sprzyja namnażaniu bakterii. Warto też pamiętać, że na ręczniku zostają resztki naszego naskórka. Używanie go przez wiele dni jest więc zdecydowanie niehigieniczne. 

Warto więc wiedzieć, co ile wymieniać ręczniki. Powinniśmy robić to przynajmniej dwa razy w tygodniu. Warto też pamiętać, żeby zapewnić odpowiednie warunki w łazience. Ręcznik zawsze powinien być dobrze rozwieszony, ponieważ to zapewnia dobrą wentylację i ułatwia suszenie. Im krócej materiał pozostaje wilgotny, tym mniejsze ryzyko rozwoju zarazków. Żeby zachować higienę, warto też pamiętać, że każdy z domowników powinien mieć własny ręcznik. To może wydawać się oczywiste, ale w wielu domach wciąż nie przestrzega się tej zasady. Najlepiej zaopatrzyć się w długi wieszak, na którym wystarczy miejsca na luźne rozwieszenie wszystkich ręczników. Dobrze też, jeśli mają kontrastowe kolory, ponieważ to znacznie zmniejsza ryzyko pomyłki.

Jak należy pielęgnować ręczniki?

Odpowiednie pranie ręczników jest istotne, nie tylko ze względu na higienę, ale też trwałość. Warto pamiętać, że zbyt wysoka temperatura i stosowanie środków zmiękczających mogą spowodować zmniejszenie właściwości chłonnych ręcznika. Gotowanie ręczników ma rację bytu jedynie w takich miejscach, jak szpitale lub hotele, gdzie należy zwracać większą uwagę na kwestie higieniczne. Pranie w gorącej wodzie sprawia, że ręczniki przestają być miękkie oraz szybko się niszczą. Optymalna temperatura do prania ręczników to zazwyczaj 40-60°C. Zawsze należy jednak kierować się zaleceniami producenta.

Jeżeli posiadamy ręczniki w 100% z bawełny, możemy oczywiście zdecydować się na program, przeznaczony specjalnie do tego materiału. W przypadku mikrofibry i innych włókien sztucznych, lepszym wyborem będzie program „Syntetyczne”. Jeżeli posiadamy ręczniki z dodatkiem bambusa, najlepiej jest je prać bardzo delikatnie, żeby nie dopuścić do uszkodzenia włókien.

Warto też pamiętać, żeby nie przeładowywać bębna pralki. Nasiąknięte wodą ręczniki są naprawdę ciężkie, dlatego pralka może mieć problemy z wirowaniem. Najlepiej więc, jeżeli ręczniki zajmą około połowę bębna. Dzięki temu, środki piorące i woda będą mogły swobodnie przepływać i z pewnością dotrą do tkaniny.

Wiele osób ma wątpliwości, co ile prać ręczniki, aby zachować higienę, a jednocześnie ich nie zniszczyć. Warto pamiętać, że ich regularna wymiana jest konieczna, ale nie musi wiązać się z szybkim zużyciem ręczników. Wystarczy odpowiednio je prać, biorąc pod uwagę wymagania konkretnego materiału.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium