Farbująca pościel - Jak temu zaradzić?
Farbująca pościel - Jak temu zaradzić?

Piękna i estetyczna pościel jest tym, co zdobi naszą sypialnię. Jej wyborowi poświęcamy zwykle dużo czasu, a także stawiamy przede wszystkim na jakość. Uważnie dobieramy materiały, tak by wpasowały się one w już istniejącą aranżację sypialni. O pościel należy jednak odpowiednio dbać i ją pielęgnować. Często pranie w pralce okazuje się najlepszym wyborem, jednak może się zdarzyć, że pościel zacznie farbować. Dlaczego tak się dzieje, a także jak temu zaradzić?

Dlaczego pościel farbuje?

Z pewnością nie jednemu z nas zdarzyło się wyciągnąć z pralki pościel, która zafarbowała. Wówczas niestety, ale konieczna jest jej wymiana na nową. Dlaczego pościel farbuje? Nie jest tajemnicą, że zjawisko farbowania w przypadku pościeli jest dla jej użytkowników niezwykle uciążliwe. Może to doprowadzić nie tylko do zniszczenia poszew i poszewek, ale równocześnie do zniszczenia wszystkiego, co ma z nimi kontakt. W praktyce możemy śmiało powiedzieć, że jeśli pościel zafarbuje, to możemy spodziewać się również zafarbowania naszych piżam, prześcieradła, a co gorsza nawet samego materaca. Warto wiedzieć, że jeśli takową pościel wypierzemy wraz z innymi rzeczami, to jest to równoznaczne, z tym że one również zmienią swoją kolorystykę. Dlaczego pościel farbuje? Przyczyn zachodzenia tego zjawiska może być niezwykle wiele. Jednak z głównego winowajcę, można śmiało uznać materiał, z którego pościel została wykonana. Jeśli nie charakteryzuje się on odpowiednią jakością, to możemy spodziewać się, że będzie on farbował podczas prania. Za przyczynę farbowania pościeli można również uznać to, że tkanina została uprzednio nieodpowiednio zabezpieczona lub co gorsza, do wykonania na niej nadruków, użyto barwników, które nie charakteryzują się najwyższą jakością. Co więcej, przyczyny farbowania pościeli, mogą również leżeć po stronie jej użytkowników. Często zdarza się, że do prania używamy zbyt silnych detergentów, a w efekcie możemy zniszczyć barwienie. Niemniej jednak pościel, która ma problem z zachowaniem stabilności kolorów, jest niezwykle trudna w użytkowaniu. Warto więc wiedzieć, jak można sobie z tym poradzić, a także jak uratować pościel, która może zafarbować już przed pierwszym jej praniem.

Co zrobić, żeby pościel nie farbowała?

Wielu z nas, którzy doświadczyli opisanego powyżej problemu, z pewnością zastanawia się co zrobić żeby pościel nie farbowała? Okazuje się, że istnieją proste sposoby, dzięki którym można pościel uratować. Bez względu na to czy kupujemy nową bawełnianą pościel, czy kupujemy pościel satynową, jersey, z kory, z bambusu czy z flaneli, przed każdym jej użyciem powinniśmy obowiązkowo przeprowadzić test na farbowanie. Przed pierwszym praniem, warto więc zaopatrzyć się w chusteczki wyłapujące kolor lub delikatnie zaprać pościel w umywalce. Wówczas jeśli zarówno woda jak i specjalne chusteczki będą czyste, to mamy pewność co do tego, że trafiliśmy na pościel niefarbującą. Jeśli jedna zauważymy, chociażby minimalne ślady barwników, to wówczas jedynym sposobem jest skorzystanie z domowego sposobu na farbującą pościel. Ten prosty trik ze sprawdzeniem, zaoszczędzi nam niespodzianki w postaci zabarwienia i zniszczenia innych ubrań i rzeczy.

Sposób na farbującą pościel

Gdy wiemy już, że trafiliśmy na pościel, która niestety będzie farbowała wówczas musimy skorzystać z prostych, domowych sposobów na farbującą pościel. Oto kilka prostych metod na to, jak poradzić sobie z farbującą pościelą:

  • Ocet- jedną z najpopularniejszych metod, która pomoże nam okiełznać ciężką w użytkowaniu farbującą pościel jest ocet. Z pewnością używały go już nasze babcie i prababcie, które zmagały się z podobnym problemem. To, co musimy zrobić, to przed praniem, namoczyć farbującą pościel w roztworze z octu. Substancja ta ma niezwykłe właściwości utrwalające kolory. Często okazać się może, że ocet jest o wiele bardziej skuteczny, niż inne, dedykowane farbującej pościeli specyfiki. Wówczas do wanny z ciepłą wodą, dolewamy zwykłego kuchennego octu. Proporcje, jakie należy zachować to jedna szklanka octu, na każde pięć litrów wody. Pamiętajmy, że jest to metoda dość czasochłonna, gdyż samo namaczanie pościeli w roztworze octu powinno trwać co najmniej kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Następnie, niezbędne jest tradycyjne pranie.
  • Pranie kilkukrotne- nie od dziś wiadomo, że kilkukrotne wypranie farbującej pościeli jest dość skuteczną metodą na okiełznanie jej farbowania. Niestety, może to wiązać się z tym, że poszwy i poszewki nieco wyblakną, gdyż barwnik, po wielokrotnym praniu delikatnie się spierze. Pamiętajmy, że metoda ta nie jest odpowiednia w przypadku pościeli wielobarwnej, szczególnie w przypadku barw ciemnych i jasnych. Wówczas kolory mogą się ze sobą wymieszać, a całość lekko zszarzeć.
  • Woda utleniona lub sól- kolejny ze sposobów na farbującą pościel jest wykorzystanie wody utlenionej lub soli. Podobnie jak ocet, mają one właściwości, które przyczynią się do konserwacji barwników. Podobnie jak w przypadku octu, moczymy pościel w roztworze wody utlenionej w proporcjach 100 mililitrów, na każde 5 litrów wody lub w roztworze wody z solą w proporcji jedna szklanka soli na każde 5 litrów wody.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium