Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier 24h InPost ) już od 200,00 zł.

Krochmalenie pościeli - Sprawdź, jak to zrobić!

Krochmalenie pościeli - Sprawdź, jak to zrobić!

Krochmalenie pościeli - Sprawdź, jak to zrobić!

Chociaż krochmalenie pościeli nie jest już tak popularne jak kiedyś, wciąż warto robić to regularnie. Czynność ta ma wiele zalet, chroni pościel i zapewnia bardziej higieniczne warunki do spania. Krochmal można przygotować samodzielnie. Można także zakupić w sklepie gotowy produkt i wykrochmalić pościel w pralce. Nie jest to trudna czynność, a przynosi wiele korzyści.

Krochmalenie pościeli - po co to robić?

Jeśli chcesz, aby Twój sen był zdrowszy i bardziej komfortowy, a ulubiona pościel posłużyła przez wiele lat, warto postawić na skuteczny krochmal. Dzięki niemu można zakonserwować tkaninę. Krochmal powoduje, iż na pościeli nie osadza się tak dużo kurzu, brudu oraz potu i bakterii, jak w przypadku posłania, które nie jest krochmalone. Dzięki właściwościom krochmalu pościel będzie więc czysta i utrzyma dobrą formę na dłużej. Warto pamiętać, iż czynność ta może być wykorzystywana także w koszul oraz firanek. Jak zrobić krochmal do pościeli? W kolejnych akapitach znajdziesz najważniejsze wskazówki na ten temat.

Ręczne krochmalenie - prosty przepis

Istnieje kilka sposobów na domowy krochmal. Przepis, który jest jednym z najpopularniejszych znajdziesz tutaj:

  • 250 ml zimnej wody połącz z 3 łyżkami skrobi ziemniaczanej,
  • w garnku zagotuj 1 litr wody,
  • wcześniej przygotowaną mieszankę wlej do garnka z wodą,
  • całość mieszaj do momentu, aż otrzymasz gładką konsystencję bez grudek.

Jak krochmalić pościel ręcznie? Przygotowany krochmal należy wlać do miski lub wanny i moczyć w niej pościel. Po wymoczeniu tkaniny trzeba dokładnie ją opłukać. Tak wykrochmaloną pościel warto wyprać w pralce. Pamiętaj, iż nie każdy materiał można poddawać tej czynności. Pościel satynowa oraz wykonana z tworzywa sztucznego nie nadaje się do wykrochmalenia. Poza skrobią ziemniaczaną można także wykorzystać ryż.

Domowe mieszanki nie powinny być wykorzystywane w krochmalu w pralce. Składniki mogą bowiem spowodować poważne uszkodzenia w całym urządzeniu. Skrobia zalega w pralce i oblepia ważne elementy, przez co może dojść do konieczności zakupu nowego urządzenia. Zatem jak krochmalić w pralce? Prosty sposób znajdziesz poniżej.

Krochmalenie pościeli w pralce

Krochmalenie ręczne nie jest skomplikowane, ale zajmuje nieco czasu i może być niekomfortowe. Warto zdecydować się na użycie pralki, co również jest skuteczne. Aby to zrobić, trzeba wybrać się do sklepu i kupić dedykowany środek. Najczęściej występuje on w formie płynu, ale można również kupić produkt w formie spray'u lub pakowany w saszetkach. Takie gotowe produkty są wygodnym i szybkim sposobem na zabezpieczenie pościeli.

Aby wykonać skuteczny krochmal z użyciem pralki, należy zapoznać się z etykietą na opakowaniu. Znajdziesz w niej dokładny opis, który pozwoli Ci dowiedzieć się, jak przeprowadzić krochmal krok po kroku za pomocą zakupionego produktu. Pamiętaj, aby po przeprowadzonym zabiegu nastawić w pralce program płukania i wirowania. W niektórych urządzeniach jest również dostępny program "uszlachetnianie". Jeśli posiadasz taką opcję w swojej pralce, warto ją wybrać. Wiesz już, jak krochmalić w pralce oraz ręcznie. Istnieją także inne ważne czynności, które warto wykonywać dla lepszego stanu tkaniny.

Kilka ważnych kwestii, o które warto zadbać

Dobry stan tkanin zapewnia nie tylko krochmalenie pościeli. Warto pamiętać także o przechowywaniu, które również wpływa na stan pościeli. Jeśli nie chcesz, aby Twoje trudy związane z jej prasowaniem zostały zaprzepaszczone, pamiętaj o tym, aby po wyprasowaniu pościeli chwilę odczekać. Dzięki temu na materiale nie pojawią się nieestetyczne linie. Pościel należy składać w kostkę i dbać o to, aby w miejscu jej przechowywania nie było bałaganu. Jeśli w szafie jest zbyt dużo sztuk pościeli, podczas wyjmowania jednej, wszystkie inne mogą zostać przez przypadek pogniecione lub po prostu wypaść. Pamiętaj więc o tym, aby dbać o porządek. Dużym zagrożeniem w szafie są także mole. Jeśli zauważysz ślady ich obecności, warto rozwiązać problem środkami zwalczającymi te szkodniki. O rozgoszczeniu się moli w szafie świadczą małe dziurki na tkaninie.

Ważną kwestią jest także regularna wymiana pościeli. W zależności od intensywności zużycia i innych kwestii indywidualnych, należy dostosować co jaki czas ma być wymieniana pościel. Optymalnie powinno się to odbywać raz na 7 lub 14 dni. Od czasu do czasu należy także wietrzyć pościel. Jeśli chcesz ją szybko odświeżyć, posyp tkaninę sodą oczyszczoną, pozostaw na kilka godzin a następnie dokładnie odkurz pościel.

Dobra pościel to taka, która mimo wielu prań utrzymuje dobrą formę i żywe kolory. Aby zapewnić sobie najwyższą jakość, warto korzystać z oferty zaufanych producentów. Jeśli nie lubisz zakupów w sklepach stacjonarnych, zdecyduj się na wygodną formę online.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium