Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (DPD Pickup punkt odbioru/automat paczkowy) już od 200,00 zł.

Jaki wybrać karnisz do sypialni?

Jaki wybrać karnisz do sypialni?

Jaki wybrać karnisz do sypialni?

Zamocowanie tradycyjnego karnisza to najprostszy sposób, żeby ozdobić pomieszczenie za pomocą firanek lub zasłon bez użycia szyny sufitowej. Oprócz funkcji estetycznej, może być też dekoracją, dopasowaną do wystroju całego pomieszczenia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że karnisze znacznie różnią się między sobą. Przed dokonaniem zakupu, warto więc zorientować się, który z nich będzie najlepiej pasował do naszego wnętrza.

Jakie rodzaje karniszy są dostępne na rynku?

Osobom, które nie interesują się wystrojem wnętrz, może wydawać się, że każdy karnisz jest taki sam. Zdecydowanie nie jest to jednak prawdą. Na rynku dostępne są karnisze, wykonane z różnych materiałów. Kilkadziesiąt lat temu, standardem były karnisze drewniane. Spotykało się je w praktycznie każdym wnętrzu. Obecnie, stają się coraz mniej popularne. Zazwyczaj stanowią uzupełnienie stylu rustykalnego. Ich miejsce zajęły karnisze metalowe. Teraz to one są najczęściej obecne w polskich domach. W zależności od kolorystyki wpasowują się w różne pomieszczenia. Pozłacane będą doskonałym uzupełnieniem klasycznych wnętrz, a stalowe - bardziej nowoczesnych.

Jeżeli interesują nas bardziej oryginalne karnisze, rodzaje mogą być nietypowe. Przykładem są np. karnisze linkowe, składające się po prostu ze stalowej linki. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie sprawdzą się w przypadku ciężkich tkanin. Możemy na nich zawiesić wyłącznie cienkie, lekkie firanki. Oryginalnym rozwiązaniem będzie także minikarnisz, mocowany w połowie okna. Służy do wieszania firanek z zazdrostką, dlatego najczęściej spotyka się go w kuchni.

Najbardziej specyficznym rodzajem karnisza jest szyna sufitowa. Mocuje się ją, jak sama nazwa wskazuje, pod sufitem, a nie nad oknem tak jak tradycyjny karnisz. Szyna sufitowa ma swoje plusy, możemy zawiesić na niej naprawdę długie firanki i zasłonki. Warto jednak pamiętać, że wysokie mocowanie ma też swoje minusy. Osoby niskie lub starsze mogą mieć problem z wejściem na odpowiednią wysokość, aby zawiesić tkaninę. Mocowanie firanek z tak wysoko uniesionymi rękami bywa też bardzo męczące.

Karnisz pojedynczy czy podwójny - jaki wybrać?

Oprócz materiału wykonania bardzo istotną rolę odgrywa również forma karnisza. Może on się składać z jednej lub dwóch rurek, na których mocujemy firanki i zasłony. Jakie są jednak różnice między nimi? Karnisz pojedynczy jest zdecydowanie częściej spotykany, ale nie można powiedzieć, że bardziej praktyczny. Będzie odpowiedni dla osób, które zamierzają wieszać tylko firany. Jeżeli jednak interesuje nas również używanie zasłon, sprawa staje się bardziej skomplikowana. Możemy rozwieszać tkaniny wyłącznie w jednym rzędzie, dlatego zasłony należy umieścić na końcach karnisza, a firany - w środku. Jeżeli zrobimy to umiejętnie, z pewnością uzyskamy estetyczny efekt. Zasłony zostaną jednak pozbawione funkcji praktycznej, ponieważ nie będzie można ich zaciągać. Będą wyłącznie elementem dekoracyjnym. Do ochrony przed słońcem oraz spojrzeniami przechodniów, będziemy potrzebować rolet.

Jeżeli zależy nam na możliwości zaciągania zasłon, lepszym rozwiązaniem będzie karnisz podwójny. Składa się z dwóch rurek, dlatego na wewnętrznej wieszamy firany, a na zewnętrznej - zasłony. Dzięki temu tkaniny spełniają funkcję estetyczną, ale też praktyczną. Możemy przesuwać zasłony i firany, niezależnie od siebie, dzięki czemu nie potrzebujemy dodatkowej ochrony przed słońcem w postaci rolet.

Jak znaleźć najlepszy karnisz do sypialni?

Jeżeli nie mamy pewności, jak dobrać karnisz, żeby był funkcjonalny i pasował do wnętrza, warto wziąć pod uwagę kilka prostych wskazówek. Po pierwsze, należy zmierzyć okno w naszej sypialni. Karnisz powinien wystawać ok. 15-20 cm z każdej strony okna. Najłatwiej jest oczywiście znaleźć produkty w standardowych rozmiarach: 160 cm, 200 cm i 240 cm. Jeśli jednak żaden z tych wymiarów nie jest odpowiedni na nasze okno, nie ma powodów do zmartwień. 

Częstą praktyką jest łączenie dwóch karniszy ze sobą lub ich przycinanie. Trzeba to jednak zrobić bardzo umiejętnie, żeby efekt końcowy był estetyczny. Powinniśmy wziąć pod uwagę również długość wsporników, która standardowo wynosi 15 cm. Jeżeli chcemy, żeby przestrzeń między szybą a firanką była większa, możemy posiłkować się specjalnymi przedłużkami. Posiadamy dowolność, również jeśli chodzi o wysokość montażu karnisza. Standardowo umieszcza się go ok. 10 cm nad oknem. Jeżeli jednak nasza sypialnia posiada wyjątkowo wysoki sufit, możemy zamontować karnisz nawet 15-20 cm nad oknem.

Nie powinniśmy zapominać również o estetyce. Na rynku są dostępne karnisze w wielu różnych kolorach. Warto jednak pamiętać, że karnisz nie powinien zbytnio rzucać się w oczy. Jeśli będzie utrzymany w neutralnych barwach, z łatwością dopasujemy do niego każdą firanę lub zasłonę. Istotnym elementem jest także końcówka. W klasycznych sypialniach możemy zdecydować się np. na metalowe listki lub bogato rzeźbione gałki. W bardziej nowoczesnych lepiej sprawdzą się proste kształty.

Karnisz jest istotnym elementem wyposażenia, ponieważ spełnia przede wszystkim funkcję praktyczną. Podczas wyboru, funkcjonalność powinna więc znajdować się na pierwszym miejscu.



do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium