Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (DPD Pickup punkt odbioru/automat paczkowy) już od 200,00 zł.

Jak zmiękczyć pościel, aby była przyjemna w dotyku?

Jak zmiękczyć pościel, aby była przyjemna w dotyku?

Jak zmiękczyć pościel, aby była przyjemna w dotyku?

Pościel ma za zadanie zapewnić nam miły, komfortowy i zdrowy wypoczynek. Zwykle decydując się na zakup danego zestawu zwraca się uwagę na kwestie wizualne - wzór, kolorystyka czy haft mają bardzo duże znaczenie dla oka. Jednak, aby pościele służyła przez długi czas i zachowała swoje właściwości, należy o nią dbać w odpowiedni sposób. Każdy rodzaj materiału ma jednak trochę inne właściwości oraz wymagania dotyczące prania. Warto zapoznać się z najbardziej istotnymi informacjami i wiedzieć jak prać pościel.

Jakie rodzaje pościeli najczęściej się spotyka?

W pokojach najmłodszych oraz w sypialniach dorosłych najczęściej spotyka się następujące rodzaje pościeli:

  1. bawełniana - jest wykonana z naturalnego materiału, który jest bardzo miękki w dotyku i wygodny, a ponadto pozwala skórze oddychać,
  2. flanelowa - jest niezwykle miła w dotyki, a także bardzo ciepła, warto ją wybrać w okresie zimowym,
  3. satynowa - niezwykle delikatna, przyjemna i bardzo trwała.

Bardzo popularna jest także pościel z kory. Pierwszą, podstawową kwestią dotyczącą pielęgnacji pościeli jest częstotliwość jej prania. Wszystko zależy od właścicieli pościeli. Niektórzy lubią ją prać co dwa lub trzy tygodnie, inni jeszcze rzadziej. Dużo zależy także od pory roku. Zwykle latem pierze się pościel o wiele częściej. Warto także pamiętać o tym, że częściej pierze się pościele niemowląt i małych dzieci. Niektórzy zastanawiają się, czyprać nową pościel. Jak najbardziej powinno się to zrobić.

Pielęgnacja pościeli bawełnianej

Zastanawiając sięjak zmiękczyć pościel ze sztywnej bawełny i sprawić by była miła w dotyki i utrzymywała się w dobrym stanie, należy przede wszystkim prać ją w możliwie najwyższej temperaturze, oczywiście zgodnie z zaleceniami producenta. Dobrym rozwiązaniem jest 60 st. C - w temperaturze tej można pozbyć się różnych wirusów oraz bakterii. Biała pościel bawełnianą bez nadruków, można wyprać nawet w 95 st. C. Ważne jest także to, że bielizną pościelową dla niemowląt można czasem wygotować. Bawełną można wirować na najwyższych obrotach, natomiast wirowanie na niższych obrotach oszczędza poszczególne włókna.

Pielęgnacja pościeli satynowej

Pościel satynowa wykonana jest z bawełny, która później została poddana procesowi barwienia i merceryzacji. Jest ona dzięki temu bardzo przewiewna. Pościel satynowa jest bardzo przyjemna w dotyku. Aby, utrzymać taki stan rzeczy, podczas prania należy ją odwrócić na drugą stronę i zapiąć wszelkie guziki i suwaki.

Poszewki satynowe najlepiej ułożyć w kostkę przed włożeniem do pralki. Dzięki temu ich zgniecenia będą potem mniejsze. Aby zachować właściwości pościeli satynowej, dobrze jest pracą ją w temperaturze około 40 st. przy użyciu delikatnych środków chemicznych. W przypadku pościeli satynowej nie powinno się stosować wybielaczy i innych tego typu produktów. Po wyjęciu z pralki pościel należy równo rozwiesić na suszarce, a gdy dokładnie wyschnie to wyprasować w temperaturze 150 st.

Pielęgnacja pościeli flanelowej

Pościel z flaneli to idealne rozwiązanie na jesień i zimę. Jest ona niezwykle ciepła i przyjemna w dotyki. Aby jak najdłużej cieszyć się właściwościami pościeli wykonanej z flaneli, należy pracą ją ręcznie lub w temperaturze około 60 stopni. Do prania warto dodać niewielką ilość łagodnego środka piorącego, a także płyn do płukania. Dzięki temu materiał będzie delikatny i miękki.

Poszewki wykonane z flaneli trzeba po praniu dokładnie wyprasować. Warto zdecydować się na ten krok, gdy pościel jest jeszcze wilgotna.

Pielęgnacja pościeli z kory

Pościel wykonana z kory jest najłatwiejsza w pielęgnacji. Jest to dobre rozwiązanie dla osób zabieganych, które nie mają czasu na jej pielęgnację. Warto prać ją w pralce w temperaturze do 60 stopni. Należy pominąć wirowanie. Po praniu wystarczy ją tylko wywiesić na suszarce - najlepiej za guziki lub na wysokości zamka błyskawicznego. Po wysuszeniu nie trzeba jej prasować, ani dbać o nią w żaden dodatkowy sposób. Odpowiadając na pytanie: jak zmiękczyć pościel z kory, wystarczy pamiętać o jej regularnej pielęgnacji.

O czym jeszcze pamiętać piorąc pościel?

Pościel wykonaną z różnych materiałów, można prać nie tylko za pomocą środków chemicznych, ale także różnych środków naturalnych. Aby poszewki były śnieżnobiałe, przed praniem warto je zamoczyć w rozworze wody z sodą oczyszczoną. Odzyskanie bieli jest również możliwe przy namoczeniu pościeli w roztworze aspiryny i wrzątku.

Z kolei zmiękczanie pościeli jest możliwe jeśli do prania dodać się octu. Działa on lepiej niż płyn do zmiękczania. Przydatny może się też okazać kwasek cytrynowy. Bardzo ciekawym trikiem jest włożenie do bębna pralki kilku piłeczek do tenisa. Gdy będą one podskakiwać w trakcie prania, mogą sprawić, że pościel będzie bardziej puszysta i miękka. Z kolei kolor można zachować poprzez dodatnie do prania szklanki soli kuchennej.

Pranie pościeli może się odbywać na różne sposoby. Warto zadbać o to, aby podczas prania nie uległa ona zniszczeniu i była wciąć delikatna oraz miękka. Należy przestrzegać zaleceń producenta, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt. Pielęgnacja w dużej mierze jest zależna od tego, z jakiego materiału wykonano pościel. Tylko zwracając uwagę na te kwestie, można sprawić, że pościel będzie służyła w sypialni przez naprawdę długi czas.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium