Ręcznik do twarzy, do ciała, do rąk... - ilu ręczników potrzebuje jedna osoba do poprawnej pielęgnacji?
Na rynku dostępne są ręczniki w różnych rozmiarach. Często możemy mieć wątpliwości, do czego służą. Warto zastanowić się, które ręczniki rzeczywiście są nam potrzebne, a które mogą okazać się zbędnym wydatkiem. Należy jednak mieć na uwadze, że odpowiednia pielęgnacja umożliwia zachowanie higieny, a co za tym idzie - zdrowie. Warto więc zapewnić komplet ręczników każdemu z domowników.
Spis treści
Małe ręczniki - do czego służą?
Rozmiar ręcznika jest ściśle powiązany z jego zastosowaniem. Oczywiste jest, że nie będziemy wycierać twarzy dużym ręcznikiem kąpielowym, który służy do całego ciała. Właśnie dlatego, na rynku pojawiły się produkty o znacznie mniejszych wymiarach. Są to głównie ręczniki do twarzy i wycierania rąk. Ze względu na ich zastosowanie, należy je bardzo często wymieniać. Ręce myjemy wiele razy dziennie, dlatego przeznaczony do nich ręcznik przez większość dnia jest wilgotny. Mimo, że wycieramy w niego umyte dłonie, wilgotny materiał jest doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii. Małe ręczniczki do twarzy i dłoni najlepiej byłoby więc wymieniać codziennie. Ma to jeszcze większe znaczenie w przypadku osób zmagających się z problemami skórnymi np. trądzikiem. Brak odpowiedniej higieny znacząco przyczynia się do pogłębienia dolegliwości.
Najmniejsze dostępne ręczniki zazwyczaj mają wymiary 30x30 cm. Tego typu produkty są stosowane przede wszystkim przez dzieci np. w przedszkolu. Maluchy zazwyczaj używają ich do wycierania rąk po umyciu, dlatego tak niewielki rozmiar jest w pełni wystarczający. Ręczniki 30x50 cm są stosowane również przez osoby dorosłe. Służą do wycierania dłoni lub twarzy. Należy oczywiście pamiętać, żeby do każdego z tych celów mieć oddzielny ręcznik. Ręczniki tej wielkości często są też przeznaczone dla gości. W podobny sposób stosuje się też produkty o wymiarach 40x60 cm.
Średnie ręczniki - czy są uniwersalne?
Nieco większe ręczniki łazienkowe służą do suszenia rąk, ciała, twarzy i włosów. Warto jednak pamiętać, że tylko kilkuletnie dzieci są w stanie całkowicie się nimi owinąć. Jeśli nasza pociecha chodzi już do szkoły albo jest nastolatkiem, będzie potrzebować większego produktu. Oddzielny ręcznik do suszenia włosów przyda się jednak wszystkim, którzy chcą zadbać o kondycję swojej czupryny. Do wycierania całego ciała najczęściej sięgamy po grube, chłonne ręczniki, nierzadko o szorstkiej fakturze. Tego typu produkt może okazać się zbyt agresywny dla naszych włosów. Do ich suszenia najlepiej wybrać ręczniki bawełniane, które dobrze wchłaniają wilgoć, a jednocześnie mają delikatną, przyjemną w dotyku fakturę. Do suszenia włosów odpowiednie będą ręczniki 50x100 cm. Można zdecydować się też na produkt o wymiarach 70x120 cm, który dla dziecka poniżej ósmego roku życia będzie uniwersalny i posłuży do wycierania całego ciała. Takiej wielkości ręcznik będzie przydatny również na treningu.
Duże ręczniki - czy każdy ich potrzebuje?
Jeżeli interesują nas praktyczne ręczniki, duże rozmiary będą niezbędne. Produkt o średnich wymiarach nie wystarczy dorosłej osobie do osuszenia całego ciała po kąpieli. Należy więc zaopatrzyć się również w ręcznik 70x140 cm. Produkt o takich wymiarach będzie wystarczający dla dorosłego. Warto jednak pamiętać, że osoby naprawdę wysokie lub dobrze zbudowane, prawdopodobnie będą potrzebować jeszcze większego ręcznika. W takiej sytuacji, możemy zdecydować się na produkt o wymiarach 75x150 cm.
Duży ręcznik posłuży nam nie tylko w domu, ale też na plaży. Warto jednak pamiętać, że wysuszenie ciała, a wygodnie rozłożenie się na piasku to dwie różne kwestie. Na plażę prawdopodobnie będziemy więc potrzebować większego ręcznika, niż do wytarcia się w naszej domowej łazience. Dla nastolatka lub osoby dorosłej najlepszy będzie produkt o wymiarach 85x160 lub 90x160 cm. Produkt tej wielkości pozwoli nam na wygodne rozłożenie się na plaży.
Ilu ręczników potrzebuje jedna osoba?
Po przeanalizowaniu różnych typów i rozmiarów ręczników, można określić, które z nich rzeczywiście są niezbędne. Warto wziąć pod uwagę kwestie higieniczne oraz praktyczne.
Każdy z nas powinien więc mieć co najmniej trzy ręczniki: do twarzy, wycierania rąk oraz do reszty ciała. Osoby, posiadające długie włosy, powinny zastanowić się również nad zakupem oddzielnego produktu do osuszania czupryny po umyciu.
Podczas zakupu, warto też wziąć pod uwagę konieczność regularnego prania. Powinniśmy więc zastanowić się, jak często robimy pranie i obliczyć, ile zmian ręczników będzie nam potrzebne. Produkty do osuszania dłoni i twarzy należy wymieniać codziennie, a pozostałe - przynajmniej dwa razy w tygodniu. Tylko w ten sposób, zachowamy odpowiednią higienę.
Okazuje się, że trzy lub cztery ręczniki dla jednej osoby będą wystarczające. Podczas zakupu, powinniśmy jednak wziąć pod uwagę również liczbę domowników oraz odwiedziny gości. Zdecydowanie nie poleca się, żeby wiele osób używało tego samego ręcznika np. do wycierania dłoni. Ręczniki nie są kosztowne, dlatego warto postawić higienę na pierwszym miejscu.